Italia a învins Franța lui Garcia într-un start solid în turneul final al Billie Jean King Cup

Jasmine Paolini din Italia a învins-o pe Caroline Garcia din Franța pentru a obține calificarea pentru țara sa înainte de ultimul meci de dublu.AFP
Italia a obținut miercuri o victorie impresionantă în fața Franței în debutul turneului final al Cupei Billie Jean King, câștigând ambele meciuri de simplu și având un avantaj incontestabil de 2-0.

Jasmine Paolini (27 de ani) a învins-o pe Caroline Garcia (30 de ani) din Franța cu 7-6(6), 5-7, 6-4, într-o luptă palpitantă, după ce Martina Trevisan (30 de ani) a învins-o pe Alize Cornet (33 de ani) cu 2-6, 6-2, 6-2, oferind Italiei victoria înainte de meciul de dublu.

Italia, de patru ori câștigătoare, a învins Franța în cinci din ultimele șapte întâlniri și a câștigat această bătălie între două dintre cele patru țări mereu prezente la acest turneu, alături de Australia și Marea Britanie.

Trevisan a revenit în forță de la un set în minus pentru a triumfa în primul meci de simplu.

"Sunt foarte fericită că am adus punctul pentru echipa mea, când joc pentru Italia, pentru țara mea, este întotdeauna special", a declarat ea.

"Am încercat să gestionez tensiunea și să gestionez situația minge cu minge".

Cornet a declarat că nu s-a simțit bine în setul al doilea.

"M-am simțit ok în timpul primului set", a explicat ea.

"Apoi forma mea a scăzut. Am început să mă simt puțin amețită și cred că și ea și-a schimbat strategia și a jucat mult mai inteligent în setul al doilea."

Paolini și Garcia, numărul 20 mondial, au jucat un prim set consistent, cu o singură minge de break, pe care italianca a salvat-o, triumfând în cele din urmă în tie-break.

În setul al doilea, Garcia a irosit două mingi de set la 5-4, dar a recuperat imediat break-ul lui Paolini și nu a mai greșit la a treia încercare, forțând decisivul.

Cu toate acestea, Paolini a fost cel care a ieșit învingătoare într-un final tensionat, câștigând ultimele patru game-uri pentru a obține victoria.

Mai târziu, miercuri, Spania va înfrunta Canada în meciul de deschidere al Grupei C, iar Paula Badosa ar putea să reapară după accidentare pentru gazde.