România pierde dramatic meciul cu Slovenia, deși a câștigat primele două partide

Monica Niculescu și Irina Bara
Monica Niculescu și Irina BaraBillie Jean King Cup
România a fost egalată de Slovenia, în partida ce contează pentru calificările la turneul final Billie Jean King Cup din luna noiembrie.

La finalul primei zile, România conducea cu 2-0, după ce Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au câștigat duelurile cu Kaja Juvan, respectiv Tamara Zidansek.

Înfrângere la dublu și România pierde duelul cu Slovenia

Duelul dintre Slovenia și România a fost decis în urma meciului de dublu, care s-a întins pe durata a două zile. Sâmbătă, meciul a fost oprit în primul set, la scorul 3-3, după ce a început ploaia. Partida a fost reluată duminică, iar cehoaicele au reușit să se impună la capătul unui meci dramatic.

Pentru România a evoluat Monica Niculescu și Irina Bara, iar pentru Cehia au jucat aceleași Kaja Juvan și Tamara Zidansek.

Kaja Juvan/Tamara Zidansek - Monica Niculescu/Irina Bara 4-6, 6-2, 6-4

UPDATE 14:20 Irina Bara și Monica Niculescu au pierdut meciul de dublu și România este învinsă cu 3-2 la general de Slovenia.

UPDATE 13:15 - Setul doi a revenit cehoaicelor, care s-au impus cu 6-2.

UPDATE 12:35 - Irina Bara și Monica Niculescu au câștigat cu 6-4 primul set din meciul decisiv.

UPDATE! Meciul de dublu s-a întrerupt din cauza condițiilor meteo. Meciul a fost oprit în primul set, la scorul de 3-3. Ploaia nu a permis reluarea partidei, astfel că meciul a fost amânat pentru duminică, ora 12:00.

Pierde și Jaqueline Cristian și scorul devine egal

Jaqueline Cristian a fost învinsă într-o partidă fără istoric, care a durat o oră și 14 minute.

Kaja Juvan - Jaqueline Cristian 6-2, 6-4

Ana Bogdan a pierdut după ce a avut 5-2 în setul decisiv

Ana Bogdan putea aduce punctul victorie însă a pierdut partida maraton cu Tamara Zidansek. Ana a căzut la finalul partidei și a pierdut după ce a condus cu 5-2 în setul trei.

Tamara Zidansek - Ana Bogdan 3-6, 7-6 (7/4), 7-5