Rafael Nadal a fost învins în sferturile de finală după ce a irosit trei mingi de meci

Thompson și Nadal
Thompson și NadalProfimedia
Rafael Nadal a ratat șansa de a se califica în semifinalele turneului de tenis ATP 250 Brisbane (Australia).

Rafael Nadal - Jordan Thompson 7-5, 6-7 (6/8), 3-6

Spaniolul și-a adjudecat primul set la cinci, iar cel de-al doilea a fost decis la tiebreak. Prima minge de meci a fost irosită la scorul 5-4, pe serviciul australianului. Apoi, Nadal a avut două mingi consecutive de meci în tiebreak, înainte ca Thompson să restabilească egalitatea la seturi.

Aceasta este prima înfrângere suferită de Nadal după revenirea în circuitul profesionist. El reușise să câștige primele două partide disputate la Brisbane.

În vârstă de 37 de ani, Rafael Nadal are în palmares 22 de titluri de Mare Şlem. El s-a accidentat la şold în timpul meciului pierdut anul trecut în turul secund la Australian Open, în fața americanului Mackenzie McDonald, iar în luna iunie a fost supus unei intervenții chirurgicale.

Thompson va avea parte de un duel dificil pentru un loc în finala turneului. Australianul îl va întâlni pe Grigor Dimitrov, al doilea favorit al turneului și locul 14 ATP. Bulgarul s-a calificat în semifinale după ce a trecut de Rinky Hijikata, 6-1, 6-4.

În cealaltă semifinală de la Brisbane se vor întâlni Roman Safiullin și favoritul principal, Holger Rune