Naomi Osaka, ”super dezamăgită” după eliminarea de la Brisbane. Nipona a lipsit mai bine de un an

Osaka în acțiune la Brisbane
Osaka în acțiune la BrisbaneAFP
Naomi Osaka a declarat miercuri că este "super dezamăgită" de înfrângerea de la debut, dar a precizat că simplul fapt de a fi pe teren a fost o "victorie personală". Revenirea sa în tenis la Brisbane International a reprezentat și primul fost încheiată de Karolina Pliskova, campioana în exercițiu.

Pliskova este câştigătoarea ultimei ediții a turneului de la Brisbane, desfăşurată în 2020, înainte de pandemie.

Cehoaica și-a revenit după ce a pierdut primul set și a învins-o pe vedeta japoneză cu 3-6, 7-6 (7/4), 6-4 în turul al doilea.

Între timp, numărul doi mondial Aryna Sabalenka a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti cu 6-3, 6-0, într-o demonstrație de forță pe Pat Rafter Arena.

"Chiar dacă este super dezamăgitor astăzi, știu că dacă continui să mă antrenez și dacă continui să muncesc, atunci voi ajunge în cele din urmă acolo unde îmi doresc", a declarat Osaka.

"Este destul de greu pentru că ea are un serviciu atât de bun - punctele mele de break ar fi putut fi mai bune, dar cred că în afară de asta, amândouă am jucat foarte bine.

"Chiar și faptul că am pășit pe teren este o victorie personală, pentru că în urmă cu câteva săptămâni chiar mă îndoiam că pot juca cu toată lumea", a adăugat ea.

"Așa că cred că aceste două meciuri pe care le-am avut îmi dovedesc într-un fel că mă descurc bine, iar anul va fi din ce în ce mai bun pentru mine."

De patru ori campioană de Grand Slam nu mai jucase niciun turneu din septembrie 2022, invocând probleme de sănătate mintală.

Ea a născut o fetiță în iulie, înainte de a decide să revină.

După o victorie impresionantă în primul tur în fața germanei Tamara Korpatsch, Osaka a început în forță împotriva Pliskovei, locul 39 în clasament, rupând primul game de serviciu al cehoaicei.

Pliskova, de două ori finalistă de Grand Slam, a egalat, dar Osaka a făcut din nou break și a preluat un avantaj de 4-2, apoi a rezistat pentru a câștiga primul set.

Meciul a început să se schimbe în setul al doilea, când Pliskova, care este înaltă, a început să își impună serviciul.

Ea a câștigat tiebreak-ul setului al doilea, apoi a reușit un break timpuriu în setul al treilea, rezistând cu ușurință și câștigând meciul în 2 ore și 13 minute.

Pliskova a câștigat de trei ori turneul Brisbane International și a declarat că s-a simțit din ce în ce mai bine pe măsură ce meciul a avansat.

"Cred că am jucat destul de bine - mai sunt multe lucruri de îmbunătățit, dar este un început bun", a declarat Pliskova, adăugând că, după un bye în primul tur și după ce nu a mai jucat din septembrie, a avut nevoie de timp pentru a-și găsi echilibrul.

"Poți să te antrenezi cât de mult vrei, dar în meciuri este întotdeauna puțin diferit", a spus ea.

Campioana în exercițiu de la Australian Open, Sabalenka, a fost într-o formă de zile mari împotriva lui Bronzetti, reușind să o despartă pe italiancă o dată în primul set și de trei ori în cel de-al doilea.

"Sunt super fericită cu performanța și cred că am făcut un meci foarte bun", a declarat Sabalenka, care a câștigat 24 de puncte față de cele cinci ale lui Bronzetti în setul al doilea.

"Sper doar să pot păstra același nivel pentru fiecare meci, sau chiar mai bine".