O ”super emoționată” Osaka câștigă meciul de revenire la Brisbane International

Osaka în acțiune la Brisbane
Osaka în acțiune la BrisbaneAFP
Fostul număr unu mondial și proaspătă mamă, Naomi Osaka, a declarat luni că este mândră că a câștigat primul său meci de revenire după o lungă pauză, recunoscând că a fost "super emoționată".

Jucătoarea în vârstă de 26 de ani a stat pe terenul de la Brisbane International timp de o oră și 47 de minute înainte de a o învinge în cele din urmă pe germanca Tamara Korpatsch cu 6-3, 7-6 (11/9) pe Pat Rafter Arena.

"Am fost super emoționată, dar și încântată să fiu acolo", a declarat Osaka, de patru ori campioană de Grand Slam, care s-a retras din tenis în septembrie 2022, invocând probleme de sănătate mintală.

"Cred că este mai bine să am meciuri mai grele la început, pentru că mă va antrena pentru ceea ce va urma.

"Știu că toate adversarele cu care joc nu sunt facile, așa că ar fi fost foarte "ieșit din comun" să cred că primul meu meci va fi o victorie cu 6-1, 6-1.

"Privind acum la meci, sincer, sunt foarte mândră de mine. Simt că am jucat la un nivel destul de bun."

După ce a dat naștere unei fetițe în iulie, Osaka și-a redescoperit dragostea pentru acest sport și a decis să revină pentru sezonul 2024.

Părea că nu a lipsit deloc când a reușit să îi ia serviciul lui Korpatsch la zero în primul game, apoi a mai făcut un break încă o dată pentru a câștiga primul set relativ confortabil.

Dar a fost o poveste diferită în setul al doilea, când Korpatsch a ridicat nivelul și Osaka a început să simtă presiunea.

Korpatsch i-a luat serviciul Osakăi pentru a începe setul al doilea și, deși vedeta japoneză a făcut break imediat înapoi, nu a mai fost la fel de așezată în fața tenacei germane.

Osaka a mai reușit un break și a servit pentru meci la 5-4, dar și-a pierdut din nou serviciul și s-a ajuns în tiebreak, unde ambele jucătoare au avut șanse.

Osaka a irosit două mingi de meci, iar Korpatsch două mingi de set, înainte ca Osaka să se impună la a treia oportunitate cu un forehand puternic în lung de linie.

Ea a declarat pe marginea terenului că maternitatea i-a schimbat perspectiva asupra jocului și că s-a simțit prea izolată de fani și de colegele de joc anterior.

"În ultimii doi ani în care am jucat înainte de a o avea pe fiica mea, nu am returnat atât de multă dragoste pe cât mi s-a oferit", a spus ea.

"Așa că simt cu adevărat că asta vreau să fac în acest capitol. Apreciez foarte mult faptul că oamenii au venit și m-au încurajat.

"Aș spune că ea (fiica ei) m-a ajutat să mă maturizez atât de mult și atât de repede", a adăugat Osaka.

"În afara terenului, sunt mai conștientă de oameni și îi apreciez mult mai mult, chiar și pe adversarele mele și tot ceea ce se întâmplă."