O jucătoare maghiară i-a provocat un atac de panică adversarei! Acuzații de lipsă de fair-play

Amarissa Kiara Toth a șters urmele unei mingi trimise de Shuai Zhang
Amarissa Kiara Toth a șters urmele unei mingi trimise de Shuai ZhangTwitter / SPORTbible
Un moment rar întâlnit pe terenul de tenis s-a consumat în timpul unei partide din primul tur al Budapest Open.

Jucătoarea maghiară Amarissa Kiara Toth (20 ani - locul 548 WTA) s-a duelat cu sportiva chineză Shuai Zhang (34 ani - locul 45 WTA) pentru un loc în turul doi din cadrul Budapest Open.

Partida nu a durat decât un set, însă lumea tenisului a fost șocată de gesturile făcute de Toth.

La scorul de 5-5 la game-uri, chinezoaica Zhang a cerut intervenția arbitrului de tușă, după ce a considerat că punctul i-a fost acordat greșit adversarei sale. Sportiva din Asia a vociferat, timp în care Toth a ironizat-o și a râs de ea.

Jocul a continuat, setul fiind câștigat de Toth. Zhang a protestat la adresa arbitrilor și a cerut intervenția supraveghetorului pe terenul de joc.

”Stai, stai! Lasă semnul! Ce faci?”

Gesturile care au arătat o lipsă de fair-play au continuat. Tenismena din Ungaria s-a apropiat de locul în care a picat mingea trimisă de Zhang și a șters cu piciorul urma lăsată de aceasta, moment în care chinezoaica a reacționat: "Stai, stai, stai, stai, lasă semnul! Ce faci? De ce faci asta?"

Văzând ca nu are câștig de cauză, Zhang a izbucnit în lacrimi și a decis în cele din urmă să abandoneze. Toth a continuat să radă și să o ironizeze pe adversara sa, bucurându-se alături de public în momentul în care a văzut că sportiva a renunțat.