Carlos Alcaraz a fost eliminat de la Cincinnati de francezul Monfils, într-un meci disputat pe parcursul a două zile

Carlos Alcaraz a fost eliminat de la Cincinnati
Carlos Alcaraz a fost eliminat de la Cincinnati Profimedia
A treilea meci direct dintre Carlos Alcaraz și Gael Monfils a fost cu noroc pentru francez. Acesta a reușit prima sa victorie în fața spaniolului și a avansat în sferturile de finală de la Cincinnati.

Gael Monfils - Carlos Alcaraz 4-6, 7-6 (7/5), 6-4

Alcaraz a câștigat primul set și era condus cu 3-1 în tiebreak când ploaia a întrerupt partida. Reluat în cursul serii de vineri, meciul a curs în favoarea francezului, care a restabilit egalitatea la seturi și apoi s-a impus în decisiv pentru a obține prima victorie în fața lui Alcaraz.

Monfils avansează în turul al treilea, unde îl va întâlni câteva ore mai târziu pe danezul Holger Rune.