Jannik Sinner depășește ”complexul” Zverev și îl va întâlni pe Tiafoe în finală la Cincinnati

Sinner este în finala Cincinnati Open
Sinner este în finala Cincinnati OpenAFP
Jannik Sinner (22 de ani) a pus capăt seriei de înfrângeri în fața lui Alexander Zverev (27 de ani) cu o victorie cu 7-6(9), 5-7, 7-6(4), duminică, și va juca finala Cincinnati Open împotriva americanului Francis Tiafoe.

Numărul unu mondial pierduse patru din cele cinci meciuri anterioare împotriva germanului, singura sa victorie venind la Roland Garros acum patru ani.

Partida a durat mai mult de trei ore, fără a include o întrerupere din cauza ploii.

Sinner a salvat două mingi de set și a câștigat prima rundă la a treia șansă a sa, dar a avut o cădere în setul al doilea, când germanul a făcut rapid break.

Setul al treilea a intrat în tie-break, Sinner având un avans de 5-2 și triumfând pe a doua sa minge de meci.

"A fost un meci greu, un meci foarte interesant", a declarat italianul. "Am jucat în condiții diferite: soare, ploaie și apoi noaptea.

"A existat multă tensiune pentru amândoi. Sunt foarte mulțumit de prestația mea și fericit să fiu în finală".

Jannik Sinner a devenit primul italian din Era Open care ajunge în finala probei de simplu masculin la Cincinnati Open și primul din 1973 care obține peste 5 victorii cu jucători din top 5 ATP în sezoane consecutive.

Sinner, care a câștigat ultimul său titlu pe iarbă la Halle în urmă cu două luni, va juca finala luni împotriva lui Frances Tiafoe, care l-a învins pe danezul Holger Rune, cap de serie numărul 15.

"A trebuit să joc cu instinctul meu, simt că acesta este punctul meu forte", a spus jucătorul de 23 de ani. "Am avut unele suișuri și coborâșuri pe parcursul a trei ore".

"Nu aș fi putut juca un meci mai bun decât acesta pentru a mă pregăti", a spus el, cu gândul la startul US Open peste opt zile.

Jucătorul care a suferit în ultima vreme cu o problemă la șold, o boală și amigdalita care l-a obligat să nu participe la Jocurile Olimpice, a spus că trebuie să-și mențină condiția fizică.

"Dacă vreau să câștig meciuri mai importante, trebuie să fiu mai în formă. Astăzi am rămas puternic mental; sunt mândru de asta".

Sinner va juca în a cincea sa finală Masters 1000 din carieră.

Nebunie

Tiafoe a revenit de la 5-2 în ultimul set și s-a impus în tie-break pentru a-l învinge cu 4-6, 6-1, 7-6(4) pe danezul Holger Rune, cap de serie numărul 15.

Tiafoe este primul american care joacă finala aici de la John Isner în 2013; el a salvat două mingi de meci.

Tiafoe va intra în top 20 al clasamentului, alăturându-se celor patru compatrioți în cea mai puternică demonstrație a SUA din 1997.

"A fost o nebunie, ultimul set a fost o nebunie", a declarat americanul. "A început să bată vântul la final.

Tiafoe a spus că, deși era condus cu 5-2, nu a fost prea stresat. ”Am pus doar presiune pe el”