Surpriză în optimile Cincinnati! L-a eliminat pe Alcaraz, dar a pierdut cu Holger Rune

Gael Monfils, eliminat de Holger Rune în optimile de finală la Cincinnati
Gael Monfils, eliminat de Holger Rune în optimile de finală la CincinnatiProfimedia
Francezul Gael Monfils (46 ATP), care l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz, nr.3 mondial şi finalistul de anul trecut, a fost eliminat, vineri, în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Cincinnati (Statele Unite), dotat cu premii totale de 6.795.555 de dolari, de danezul Holger Rune, cu 3-6, 6-3, 6-4.

Veteranul de 37 de ani, învingător surpriză în fața lui Alcaraz, cu 4-6, 7-6 (7/5), 6-4, după un meci întrerupt de ploaie joi şi încheiat vineri, a devenit al doilea cel mai vârstnic jucător care a învins un adversar din top 3, după elveşianul Roger Federer, care avea 38 de ani la victoria în fața lui Novak Djokovic la Turneul Campionilor în 2019.

Dar Monfils, deşi a câştigat primul set din al doilea său meci al zilei, de asemenea perturbat de ploaie, nu a putut să-i țină piept apoi nr.16 mondial.

Holger Rune îl va întâlni în sferturile de finală pe britanicul Jack Draper (28 ATP), care l-a învins cu 5-7, 6-4, 6-4 pe canadianul Felix Auger-Aliassime.

Într-o altă partidă a zilei, italianul Jannik Sinner, nr.1 mondial, s-a calificat în sferturile de finală fără să joace, profitând de forfait-ul australianului Jordan Thompson. El va întâlni în faza următoare pe rusul Andrei Rublev (6 ATP).