Coco Gauff şi Elena Rybakina, eliminate în turul secund la Cincinnati

Coco Gauff
Coco Gauff Profimedia
Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, numărul doi în ierarhia tenisului feminin, şi kazaha Elena Rybakina, clasată cu două poziții mai jos, au fost eliminate joi în turul secund al turneului WTA 1.000 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, care se dispută pe hard.

Coco Gauff, a doua favorită, s-a înclinat în fața altei jucătoare din Kazahstan, Iulia Putintseva (33 WTA), în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-4. Cu 50 de erori neforțate în acest meci, Gauff, ce se pregăteşte pentru US Open, turneu pe care l-a câştigat anul trecut, va coborî pe locul 3 în următorul clasament WTA.

Următoarea adversară a Iuliei Putintseva va fi spaniola Paula Badosa (37 WTA), care a învins-o uşor joi pe rusoaica Anna Kalinskaia (16 WTA), cu 6-3, 6-2, după o oră şi 4 minute de joc.

Elena Rybakina, cap de serie numărul 4, a fost eliminată, după ce a irosit două mingi de meci, de canadianca Leylah Fernandez (27 WTA), care s-a impus cu 3-6, 7-6 (7/3), 6-4. Leylah Fernandez, finalistă la US Open în 2021, va juca în runda următoare împotriva rusoaicei Diana Şnaider (20 WTA).