Iga Swiatek a trecut de Danielle Collins, iar Jessica Pegula a supraviețuit unui test dur

Iga Swiatek a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a o învinge pe Danielle CollinsReuters
Iga Swiatek (22 de ani) a trecut rapid de Danielle Collins (29 de ani), jucătoare venită din calificări, și s-a impus miercuri cu 6-1 6-0, calificându-se în turul al treilea al Openului de la Cincinnati, în timp ce Jessica Pegula, a treia favorită, a supraviețuit unui meci de debut dificil.

Numărul unu mondial, Swiatek a reușit să îi ia serviciul lui Collins de șapte ori, s-a confruntat cu doar două mingi de break și a încheiat un meci dominat în totalitate în 59 de minute.

"Simt că am fost foarte solidă și că nu am făcut multe greșeli neforțate", a declarat Swiatek în interviul de pe teren.

"Îmi place foarte mult să joc în acest fel pentru că îmi dă încredere și pot fi proactivă de la început până la sfârșit, așa că sunt destul de mândră de ziua de azi".

Cele mai importante momente din Swiatek - Collins
Flashscore

Swiatek a luat rapid un avans de 3-0 în debutul meciului și, după ce ambele jucătoare au făcut schimb de break-uri de serviciu, poloneza, principala favorită, a luat punctul ”la zero” înainte de a închide setul cu al patrulea break.

În setul al doilea a fost mai mult trafic cu sens unic, deoarece o Swiatek concentrată pe deplin a trecut în control de croazieră și abia a transpirat într-un meci pe care l-a încheiat în stil cu un break la zero.

Mai devreme, Jessica Pegula (29 de ani) a avut mult de lucru în primul său meci de la câștigarea Openului Canadei de săptămâna trecută, americanca trecând peste un început lent pentru a obține o victorie muncită cu 6-7(2) 6-2 6-3 în fața italiencei Martina Trevisan (29 de ani), venită din calificări.

Pegula a pierdut tie-break-ul din primul set, dar și-a arătat calitatea în setul al doilea, înainte de a conduce cu 3-0 în decisiv și de a obține cea de-a 27-a victorie pe hard din acest an.

Campioana de la Wimbledon, Marketa Vondrousova (24 de ani), cehoaica cap de serie numărul 10, a învins-o pe Anastasia Potapova (27 de ani) cu 6-4 6-2, iar rusoaica Daria Kasatkina (26 de ani), cap de serie numărul 14, a trecut cu 6-3 6-1 de lucky loser-ul Varvara Gracheva (23 de ani).