Iga Swiatek a tremurat serios pentru victoria cu Varvara Gracheva, la Cincinnati

Swiatek câștigă în trei seturi.
Swiatek câștigă în trei seturi.Profimedia
Jucătoarea poloneză a obținut o victorie muncită și a avansat în optimi, unde o va înfrunta pe ucraineanca Marta Kostyuk.

Iga Swiatek, numărul unu mondial, a avut nevoie de șase mingi de meci și de mai mult de două ore pentru a trece de franțuzoaica Varvara Gracheva cu o victorie cu 6-0, 6-7/8-10, 6-2.

Sportiva originară din Varșovia a câștigat primul set în 22 de minute, dar lucrurile au luat-o razna în setul 2 când avea avantaj de 5-2 .

Gracheva a salvat cinci mingi de set și a dus meciul în tiebreak, apoi a câștigat la a cincea minge de set.

Liderul WTA și-a recăpătat echilibrul pentru a obține în cele din urmă victoria la limită și pentru a ajunge în turul al treilea.

"Nu a fost ușor să termin setul al doilea", a spus Swiatek. "Ea a început să joace cu libertate, fără nimic de pierdut", a mai spus ea.

"M-am retras un pic și ea și-a încercat șansele. Mă bucur că am fost mai proactivă în setul al treilea și am jucat cu mai multă intensitate", a adăugat ea.

Statisticile confruntării, pe Flashscore.