Victorii pentru Italia, Marea Britanie şi Spania, în grupele Cupei Davis

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazProfimedia
Italia, Spania, SUA şi Marea Britanie au obținut victorii fără emoții, miercuri, în grupele tradiționalei competiții masculine de tenis pe echipe Cupa Davis.

Italia, deținătoarea Salatierei de Argint, a câştigat cu 2-1 în fața Braziliei, la Bologna, dar succesul a fost asigurat după meciurile de simplu, în condițiile în care Jannick Sinner, proaspătul campion de la US Open nu face parte din echipă.

Spania, condusă de starul Carlos Alcaraz, a învins cu 3-0 în confruntarea cu Cehia, de la Valencia, campionul de la Roland Garros şi Wimbledon obținând victoria după abandonul lui Tomas Machac la 1-1 la seturi.

Marea Britanie s-a impus cu 2-1 a Manchester contra Finlandei, Daniel Evans şi Billy Harris câştigând meciurile de simplu.

Echipa Statelor Unite a învins Chile cu 3-0 în China, la Zhuhai.

Rezultatele înregistrate miercuri în grupe:

Grupa A, la Bologna (Italia)

Italia - Brazilia 2-1

Matteo Berrettini (Italia) - Joao Fonseca (Brazilia) 6-1, 7-6 (7/5)

Matteo Arnaldi (Italia) - Thiago Monteiro (Brazilia) 7-5, 6-7 (4/7), 7-6 (7/5)

Rafael Matos/Marcelo Melo (Brazilia) - Simone Bolelli/Andrea Vavassori (Italia) 6-7 (3/7), 7-6 (8-6), 7-5

Grupa B, la Valencia (Spania)

Spania - Cehia 3-0

Roberto Bautista Agut (Spania) - Jiri Lehecka (Cehia) 7-6 (7/1), 6-4

Carlos Alcaraz (Spania) - Tomas Machac (Cehia) 6-7 (3/7), 6-1 (abandon Machac)

Carlos Alcaraz/Marcel Granollers (Spania) - Jakub Mensik/Adam Pavlasek (Cehia) 6-7 (2/7), 6-3, 7-6 (7/2)

Grupa C, la Zhuhai (China)

SUA - Chile 3-0

Reilly Opelka (SUA) - Cristian Garin (Chile) 6-3, 4-6, 7-6 (7/3)

Brandon Nakashima (SUA) - Alejandro Tabilo (Chile) 7-6 (7/5), 2-6, 7-6 (7/3)

Austin Krajicek/Rajeev Ram (SUA) - Tomas Barrios Vera/Matias Soto (Chile) 4-6, 6-4, 7-6 (7/3)

Grupa D, la Manchester (Marea Britanie)

Marea Britanie - Finlanda 2-1

Daniel Evans (Marea Britanie) - Eero Vasa (Finlanda) 7-6 (7/3), 6-2

Billy Harris (Marea Britanie) - Otto Virtanen (Finlanda) 6-4, 7-6 (7/4)

Otto Virtanen/Harri Heliovaara (Finlanda) - Neal Skupski/Daniel Evans (Marea Britanie) 7-6 (7/4), 7-5

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul Final 8, care va avea loc la sfârşitul lunii noiembrie, la Malaga (Spania).