Bernadette Szocs, debut în forță în primul tur la tenis de masă, la JO 2024

Bernadette Szocs
Bernadette SzocsProfimedia
Szocs a învins-o pe singaporeza Jingyi Zhou cu 4-1 (9-11, 11-4, 11-3, 11-7, 11-9), în prima rundă a probei de simplu, la Jocurile Olimpice de la Paris. Românca, a cincea favorită la simplu feminin, a obținut victoria după 36 de minute.

Bernadette Szocs a cedat doar primul set al întâlniri cu Zhou. Apoi meciul a fost la discreția reprezentantei noastre, care a dominat-o copios pe adversara din Singapore.

Berni și-a făcut debutul în competiția de la Paris ieri, la dublu mixt, unde alături de Ovidiu Ionescu au obținut prima lor victorie, în fața perechii australiene Jee Minhyung și Nicholas Lum, cu scorul de 4-1 (11-5, 6-11, 14-12, 11-4, 11-3).

Și Eliza Samara s-a impus în primul tur al competiției individuale feminine, aseară, învingând-o pe ucraineanca Solomya Brateyko cu 4-3 (6-11, 11-3, 8-11, 11-9, 13-11, 9-11, 11-4).