Jakub Mensik, noua senzație din ATP, victorie cu Rublev/ Zverev defilează în Los Cabos

Jakub Mensik a obținut prima victorie în Top 5 din carieră
Jakub Mensik a obținut prima victorie în Top 5 din carierăReuters
Cehul Jakub Mensik (18 ani) a reușit o victorie surprinzătoare, joi, cu 6-4, 7-6, în fața lui Andrey Rublev, principalul favorit, și s-a calificat în semifinalele turneului Qatar ExxonMobil Open de la Doha.

Tânărul Jakub Mensik înregistrează un parcurs incredibil la turneul ATP de la Doha.

Cehul, fan declarat al lui Novak Djokovic, s-a calificat în premieră în semifinalele unui turneu ATP după ce l-a învins în minimum de seturi pe principalul favorit, Andrey Rublev.

Mensik a ajuns în prima sa semifinală la nivel de turneu după ce a reușit 10 ași și a trecut de rus în 98 de minute.

Victoria în fața numărului 5 mondial a marcat prima victorie în Top 5 din cariera lui Mensik.

El este cel mai tânăr jucător care reușește această performanță de când spaniolul Carlos Alcaraz l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas la US Open în 2021.

Mensik își va continua aventura împotriva francezului Gael Monfils, care a obținut o victorie cu 6-2, 6-4 în fața compatriotului său și al treilea favorit, Ugo Humbert.

Prin victoria de joi, Monfils, în vârstă de 37 de ani, a devenit cel mai în vârstă semifinalist din istoria turneului.

Tot joi, australianul Alexei Popyrin a obținut o victorie cu 6-4, 6-4 în fața kazahului Alexander Bublik, al patrulea favorit.

Popyrin îl va înfrunta pe rusul Karen Khachanov, care a condus cu 3-0 în fața lui Emil Ruusuvuori înainte ca finlandezul să se retragă din meci din cauza unei accidentări.

Openul de la Rio

Britanicul Cameron Norrie din Marea Britanie, al doilea favorit, s-a calificat în sferturile de finală la Rio de Janeiro cu o victorie cu 6-1, 6-1 în fața chilianului Tomas Barrios Vera.

Norrie a transformat șase din cele 10 oportunități de break, față de una din trei ale adversarului său.

De asemenea, Norrie a dominat primele puncte de serviciu, cu 16 din 21 (76%), față de șase din 21 (29%) pentru Barrios Vera.

Sebastian Baez, al cincilea favorit, l-a învins pe compatriotul său argentinian Facundo Diaz Acosta cu 7-6 (1), 6-3, iar Dusan Lajovic, al șaselea favorit, l-a învins pe compatriotul său sârb Laslo Djere, al șaselea favorit, cu 6-2, 7-5.

Alți câștigători au fost brazilienii Joao Fonseca și Thiago Monteiro, ambii posesori de wild-card, brazilianul Thiago Seyboth Wild și argentinianul Mariano Navone, venit din calificări.

Fonseca, în vârstă de 17 ani, s-a calificat în primul său sfert de finală din carieră.

Openul de tenis Mifel

Australianul Jordan Thompson a evitat o surpriză, revenind după un bagaj în primul set pentru a-l învinge pe americanul Alex Michelsen cu 0-6, 7-6 (1), 7-5 în sferturile de finală la Los Cabos, Mexic.

Thompson, al optulea favorit, a avut mai mulți ași, 6-2, și mai mulți câștigători, 20-8. El a transformat toate cele trei oportunități de break, în timp ce Michelsen a avut cinci din 16.

Norvegianul Casper Ruud (nr. 4) a trecut de portughezul Nuno Borges, cu 6-3, 6-2, între timp, au obținut victorii directe atât grecul Stefanos Tsitsipas, cât și principalul favorit, Alexander Zverev.