Djokovic îl elimină pe Herbert de la Roland Garros, după o partidă care a durat două ore și 33 de minute

Djokovic sărbătorește victoria
Djokovic sărbătorește victoriaReuters
Novak Djokovic (37 de ani) a făcut o partidă bună, învingându-l cu pe Pierre-Hugues Herbert (33 de ani) cu 6-4, 7-6(3), 6-4, marți, în primul tur la Roland Garros, după un meci care a durat două ore și 33 de minute.

Principalul favorit l-a eliminat pe Herbert, francez care a primit un wildcard, pe terenul Philippe Chatrier.

Djokovic nu a ajuns în nicio finală în acest an, iar poziția sa de lider mondial este amenințată de Jannik Sinner.

Totul părea să funcționeze bine în fața lui Herbert, care a opus o rezistență și nu s-a lăsat ușor, dar care nu a părut să-i pună probleme cu adevărat sârbului care a câștigat 72 din cele 74 de meciuri disputate în primul tur în turneele de Grand Slam.

Singurul obstacol a fost în setul al doilea, când Djokovic și-a pierdut serviciul și a fost "târât: în tiebreak, dar a găsit calea pentru a se îndrepta spre victorie.

"Mi-a dat multe bătăi de cap la serviciu, serviciu și voleu, dar din partea mea sunt mulțumit de prestație", a declarat Djokovic pentru Eurosport.

"La această vârstă, văd fiecare meci ca pe o oportunitate de aur, deoarece nu știi cât timp mai ai la acest nivel".