Ana Bogdan e în turul 3 la Roland Garros! Românca a eliminat-o pe finalista din 2021

Ana Bogdan
Ana Bogdan Profimedia
Ana Bogdan s-a impus în două seturi în fața Anastasiei Pavlyuchenkova, favorita 20 a turneului, 6-4, 6-4. Românca s-a calificat pentru a doua oară în carieră în turul 3 pe zgura de la Paris.

Bogdan urcă vertiginos în clasamentul live WTA. Aflată oficial pe locul 64, ea va fi luni cel puțin pe locul 49, cu o urcare de 15 locuri.

Asta datorită celor două tururi parcurse până acum la Roland Garros.

În meciul contra rusoaicei, Ana Bogdan a început în forță: conducea cu 3-0 după primele 10 minute ale partidei.

Ulterior, Pavlyuchenkova a restabilit egalitatea, dar Ana a rămas concentrată și a câștigat următoarele două game-uri pe propriul serviciu, încheind apoi setul cu un break.

În setul doi, tot Ana a condus ostilitățile, cu o nouă serie de 3 game-uri consecutive care au dus-o la 4-1.

Românca a închis meciul tot cu un break și a obținut prima victorie din carieră în fața Anastasiei Pavlyuchenkova.

Ana Bogdan a ajuns astfel pentru a doua oară în carieră în turul 3 la Roland Garros, după Paris 2021, an în care Pavlyuchenkova juca finala contra Barborei Krejcikova, meci câștigat de cehoaică.

Bogdan a mai jucat în turul 3 și la Australian Open 2018 și Wimbledon 2023.

Ana are un nou meci dificil în turul 3, contra Elinei Svitolina, cap de serie nr. 15.