Begu și Bogdan luptă pentru optimi. Ce spun cifrele despre duelurile directe cu adversarele lor

Ana Bogdan
Ana BogdanAFP
Irina Begu - Varvara Gracheva şi Ana Bogdan - Elina Svitolina, sunt cele două partide care au jucătoare din România în prim plan la Roland Garros. Begu are prima şansă în duelul cu franţuzoaica, în timp ce Bogdan va avea o misiune dificilă în faţa fostului număr 3 WTA.

Irina-Camelia Begu a sfidat sorții după ce a învins-o pe Linda Noskova, cap de serie numărul 27 și fostă campioană la juniori la Roland-Garros, cu 6-4, 6-2, după victoria în două seturi în fața unei alte tinere, Julia Riera. Grație acestui succes a ajuns la al 11-lea meci al ei în turul al treilea la un turneu major (3-7) și al șaptelea la Paris (2-4).

În ciuda faptului că a ratat aproape primele trei luni, bilanțul ei la toate nivelurile numără 13 victorii și 4 înfrângeri, mult mai bun decât palmaresul 17-14 din tot anul 2023. Ea a ajuns în finala turneului 125K din Antalya, în semifinale la W100 Wiesbaden și în turul patru la Roma, toate pe zgură roșie.

Varvara Gracheva se folosește din plin de avantajul de acasă. Ea a învins-o pe Maria Sakkari, numărul 7 mondial, după ce a fost condusă cu un set în primul tur, prima ei victorie în top 10 după mai bine de un an, și a zdrobit-o pe Bernarda Pera, 6-1, 6-3, în mai puțin de o oră, pentru a-și egala cel mai bun rezultate al ei la un Slam.

Franțuzoaica are 0-5 în turul al treilea al turneelor majore (0-10 la seturi), cu două încercări eșuate la Paris, în 2021 și 2022. Ea are deja performanțe peste așteptări, după ce a ajuns la Paris fără victorii consecutive pe tabloul principal în circuit din prima săptămână a lunii ianuarie.

Irina-Camelia Begu conduce cu 1-0 în duelurile directe. Românca a reușit să revină de la un set pierdut în întâlnirea lor din calificările de la Ostrava, pe terenuri hard indoor, la sfârșitul anului 2020. Ea a câștigat de trei din patru ori când a întâlnit jucătoare franceze la Roland-Garros.

Misiune dificilă pentru Bogdan

Ana Bogdan nu mai câștigase două meciuri la rând de la începutul lunii februarie și la un turneu în afara României din septembrie. Acum, ea a făcut impresie la Paris, în special după ce a învins-o pe fosta finalistă și sfertfinalistă din 2023, Anastasia Pavlyuchenkova, cu 6-4, 6-4.

Românca și-a dovedit valoarea pe zgură în ultimele luni ale anului 2023, cu titluri 125k la Iași și Parma și un sfert de finală WTA la Lausanne. Ea se află în prezent la cea de-a 25-a participare pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam și va fi nerăbdătoare să depășească în sfârșit recordul de 0-3 în meciurile din turul al treilea.

Elina Svitolina a avut de-a face cu două adversare dificile în primele sale zile la Paris. Ea a trebuit să revină de la un set în minus în fața fostului număr 1 mondial Karolina Pliskova în primul tur și apoi să facă față unui tiebreak pentru a o învinge pe favorita locală Diane Parry în două seturi.

Răsplata ei: și-a prelungit seria de calificări în turul al treilea la Roland-Garros pentru a noua vizită consecutivă. Fostul nr. 3 mondial a ajuns de cinci ori în turul al patrulea la Paris și a devenit sfertfinalistă pentru a patra oară în cadrul unei veri senzaționale în 2023.

Ana Bogdan conduce, însă, cu 1-0 în duelurile directe. Jucătoarea de 31 de ani a șocat-o pe ucraineancă, 6-4, 4-6, 6-3, pe terenurile de zgură din Amelia Island, Florida, pentru o confruntare din Cupa BJK în urmă cu șapte săptămâni. Elina Svitolina va fi pregătită să se răzbune, având în vedere istoricul său 16-11 în turul trei al turneelor de Grand Slam.