Elena Rybakina a trecut fără probleme de belgianca Elise Mertens la Roland Garros

Elena Rybakina a ajuns în sferturile de finală la Roland Garros în 2021
Elena Rybakina a ajuns în sferturile de finală la Roland Garros în 2021Reuters
Elena Rybakina (24 de ani), numărul patru mondial, a continuat cu o nouă evoluție de top și a obținut o victorie lejeră cu 6-4, 6-2 în fața belgiencei Elise Mertens (28 de ani), sâmbătă, la Roland Garros, pentru a se califica fără probleme în turul al patrulea.

Rybakina, o fostă campioană la Wimbledon, încearcă să își îmbunătățească cea mai bună performanță a sa, sfertfinalistă pe zgura roșie de la Paris, în 2021.

Kazahaka de origine rusă și-a pierdut serviciul de două ori în primul set, dar și-a menținut avantajul, luând toate game-urile de serviciu rămase ale belgiencei în set.

Lovituri puternice și un serviciu mai bun în setul al doilea i-au permis Rybakinei să încheie meciul în puțin peste o oră.

"În setul al doilea am jucat cu ceva mai multă încredere și serviciul meu s-a îmbunătățit", a declarat Rybakina.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de cinci ori, kazaha conducând cu 4-1.

În turul al patrulea, Rybakina o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 19, sau pe românca Ana Bogdan, locul 64.