Meci nebun la Roland Garros: Swiatek a salvat o minge de meci și a revenit de la 2-5 în decisiv

Meci nebun între Swiatek și Osaka
Meci nebun între Swiatek și OsakaAFP
Iga Swiatek, favorita principală și câștigătoarea ultimelor două ediții de la Roland Garros a fost aproape de o eliminare surprinzătoare în turul doi de Naomi Osaka (134 WTA).

Iga Swiatek - Naomi Osaka 7-6 (7/1), 1-6, 7-5

Swiatek și-a adjudecat la tiebreak un prim set echilibrat, înainte ca Osaka să-și crească nivelul și să întoarcă soarta partidei. Japoneza a avut un set secund aproape perfect, cedând un singur game în fața liderului mondial.

În decisiv, Osaka a început în forță și s-a distanțat la 3-0 până ce Swiatek să câștige primul game. A urmat însă un game câștigat la zero de japoneză, pentru a reface diferența de trei puncte (4-1). Situația s-a repetat în următoarele două acte. Poloneza și-a câștigat serviciul greu, după avantaje, în timp ce Osaka a servit perfect și a câștigat al doilea game "alb" consecutiv pentru a se apropia la un singur pas de victorie (5-2).

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Swiatek a servit pentru a rămâne în meci și a reușit să se impună, pentru ca apoi să salveze o minge de meci și să câștige al doilea break din meci pentru a se apropia la un singur game (5-4). Revenirea a fost completă după ce Swiatek a câștigat și următoarele două game-uri pentru a servi apoi pentru victorie, reușind să obțină calificarea în turul trei după fix trei ore.

În turul trei, Iga Swiatek o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Jana Fett (135 WTA) și Marie Bouzkova (42 WTA). Partida a fost întreruptă de ploaie miercuri, la scorul 2-6, 0-1