Sorana Cîrstea, după ce a fost eliminată de la Roland Garros: "A fost un meci pe care l-am avut în mână"

Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Roland Garros
Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Roland GarrosAFP
Sorana Cîrstea (30 WTA) a fost învinsă în trei seturi de rusoaica Anna Blinkova (55 WTA), chiar în primul tur al la Roland Garros.

Sorana Cîrstea a fost în avantaj în mai multe rânduri, dar românca s-a accidentat și a fost învinsă de Blinkova, după o partidă care a durat două ore și 27 de minute. La scurt timp după încheierea meciului, Sorana a vorbit despre meciul de care nu vrea să-și amintească.

Sorana s-a temut de o accidentare gravă, mai ales ca a simțit dureri la călcâi în timpul meciului, iar românca a decis să nu forțeze.

"Nu a fost un meci de care să vreau să-mi amintesc..."

"Nu a fost un meci de care să vreau să-mi amintesc... Am început bine, 3-0. La 3-2 am pus călcâiul, la care am probleme încă din februarie, cumva, nu știu, încercând să plec de la o minge, și am simțit că mi-a băgat cineva un cuțit.

Și, de acolo, a fost un pic complicat pentru că inițial m-am speriat. Apoi am chemat fizio, mi-a pus un tape, am zis, ușor-ușor, să trag de mine pentru că e un turneu important, chit că nu sunt 100%...

A fost un meci pe care l-am avut în mână, am avut foarte multe ocazii, inclusiv în setul decisiv, am avut 6-5, 30 egal, acolo ar fi trebuit să fiu un pic mai atentă, iar în super-tiebreak de la 5-4 am făcut mult prea multe greșeli neforțate, nepermis pentru experiența mea și nivelul meu. Asta este, a fost o zi proastă, o zi dificilă, însă asta este, mergem mai departe”, a declarat Sorana Cîrstea.

În etapa următoare, Blinkova o va întâlni pe conaționala Elina Avanesyan.

Doar două românce au rămas astfel pe tabloul principal de la Roland Garros: Ana Bogdan va juca joi (30 mai) cu Anastasia Pavlyuchenkova, în vreme ce Irina Begu se va duela în aceeași zi cu cehoaica Linda Noskova