Victorie superbă a Irinei Begu în fața numărului 29 WTA, Linda Noskova

Irina Begu s-a calificat în turul trei de la Roland Garros
Irina Begu s-a calificat în turul trei de la Roland GarrosProfimedia
Irina Begu a disputat joi seara partida cu Linda Noskova din turul 2 de la Roland Garros, care a fost amânată mai bine de 24 de ore din cauza ploii de la Paris.

Irina Begu - Linda Noskova 6-4, 6-2

Irina Begu a reușit să se impună în două seturi, după doar o oră și 15 minute. Irina a început în forță și a câștigat primele patru game-uri, înainte ca Noskova să puncteze pentru prima dată. La 5-1 pentru Begu, jucătoarea din Cehia a încercat să revină în joc și a reușit să se apropie la 5-4, înainte ca Irina să închidă setul pe propriul serviciu.

Primul game din setul secund a fost câștigat de Noskova, fiind singura dată când aceasta s-a aflat la conducere. Irina a revenit însă și a câștigat cinci game-uri consecutive, pentru ca apoi să închidă meciul cu un set câștigat la 2.

Statistici
StatisticiFlashscore

În turul trei de la Roland Garros, Irina Begu o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Varvara Gracheva (88 WTA) și Bernarda Pera (80 WTA)