Victorii fulger pentru Irina Begu și Ana Bogdan la Roland Garros

Irina Begu
Irina BeguProfimedia
Irina Begu a acces fără emoții în turul al doilea la Roland Garros. Jucătoarea din România a trecut cu un dublu 6-2 de argentinianca Julia Riera. Într-o altă partidă, Ana Bogdan a încheiat și mai rapid socotelile cu franțuzoaica Elsa Jacquemot, la capătul unei ore și 10 minute, scor 6-1, 6-3.

În turul următor al competiției, Begu va avea parte de un duel dificil, cu cehoaica Linda Noskova, jucătoare care a atins faza sferturilor de finală la Australian Open, unde a eliminat-o în turul 3 pe poloneza Iga Swiatek.

Cehoaica conduce cu 1-0 în întâlnirile directe, după ce s-a impus cu 2-0 la Indian Wells în 2023.

Pentru Ana Bogdan urmează un meci cu Anastasia Pavlyuchenkova, favorita cu numărul 20 a turneului și finalista ediției din 2021 a Roland Garros.

Pavlyuchenkova are un palmares 3-0 în fața româncei, pe care a învinso la Shenzen (2018), Wimbledon (2021) și Adelaide (2024), dar aceasta este prima lor întâlnire pe zgură.