Maria Sakkari ridică trofeul la Guadalajara fără să cedeze niciun set în turneu

Maria Sakkari ridică trofeul la Guadalajara
Maria Sakkari ridică trofeul la Guadalajara Profimedia
Grecoaica a învins-o pe Caroline Dolehide din Statele Unite cu 7-5, 6-3 în finala turneului WTA 1000 de la Guadalajara

Maria Sakkari a pus capăt unui parcurs de basm al americancei Caroline Dolehide, surpriza turneului, a doua din istorie care ajungea într-o finală la acest nivel, deși e clasată în afara Top100 WTA .

Grecoaica câștigă primul ei trofeu la un turneu de categoria WTA 1000 și ,de asemenea, primul ei titlu WTA după 4 ani de secetă și al doilea din carieră.

Sakkari pierduse șase finale de când câștigase primul ei titlu la turneul WTA 250 de la Rabat în 2019. Anul trecut, ea a terminat pe locul al doilea după ce fusese învinsă tot în finală de Jessica Pegula la Guadalajara.

"Am auzit atât de multe lucruri rele - că nu voi câștiga niciodată un titlu, că sunt o jucătoare de top cinci cu un singur titlu câștigat", a spus Sakkari, care a izbucnit în lacrimi după victorie.

"A fost foarte greu pentru mine să depășesc acest lucru și sunt foarte fericită că am făcut-o aici, săptămâna aceasta ... Vreau să-i mulțumesc antrenorului meu Tom, care a fost alături de mine în ultimii cinci ani. Am așteptat mai bine de patru ani pentru un al doilea titlu".

În finala de sâmbătă, Dolehide a revenit după ce Sakkari deschisese cu break primul set și a preluat avantajul cu 5-4, dar Sakkari a câștigat următoarele trei game-uri și și-a adjudecat setul.

Sakkari nu a mai avut probleme în setul al doilea și a obținut victoria după o oră și 43 de minute.

Sakkari, aflată în prezent pe locul nouă în lume, va urca pe șase de luni, după actiualizarea clasamentului WTA. Dolehide, în vârstă de 25 de ani, ar urma să intre pentru prima dată în top 50.