Jaqueline Cristian, învinsă la Guangzhou de Bronzetti. Românca a irosit 6 mingi de set

Flashscore
Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianČTK / imago sportfotodienst / IMAGO/Profimedia
Jaqueline Cristian a fost eliminată miercuri dimineața de Lucia Bronzetti în optimile turneului de 250 de puncte de la Guangzhou, după ce a cedat în minimum de seturi, scor 7-6, 6-4, la capătul unui joc care a durat două ore și 12 minute.

Românca a avut nu mai puțin de 6 mingi de set în prima manșă, dar a cedat în tiebreak, iar în setul al doilea a condus cu break la 4-3, dar a cedat în cele din urmă, cedându-i adversarei ultimele trei game-uri ale întâlnirii.

Românca ratează astfel șansa de a o depăși pe Sorana Cîrstea în clasamentul WTA și de a deveni prima rachetă a României.

Jaqueline debutase cu dreptul în competiție, după o victorie în 3 seturi contra elvețiencei Viktorija Golubic.

Jaqueline Cristian va fi recompensată cu un cec de 4.040 de dolari şi 30 de puncte WTA pentru participarea la competiția din sudul Chinei.

Lucia Bronzetti (84 WTA) se va lupta pentru un loc în semifinale cu câştigătoarea meciului dintre chinezoaicele Sijia Wei şi Xiyu Wang.