Daniil Medvedev părăsește prematur turneul de la Halle, în timp ce Alexander Zverev merge mai departe

Medvedev a fost eliminat la Halle
Medvedev a fost eliminat la HalleProfimedia
Daniil Medvedev (27 de ani), semifinalist anul trecut la Wimbledon, a suferit miercuri prima înfrângere din acest sezon pe iarbă, fiind învins cu 6-3 2-6 7-6(5) de Zhang Zhizhen (28 de ani), în turul al doilea al turneului Halle Open.

Rusul Medvedev, al treilea favorit, a avut un start ezitant, dar a revenit în setul al doilea, reușind cinci ași și reușind să îl învingă de două ori pe chinezul Zhang.

Fostul campion de la US Open a plătit însă un preț greu pentru dublele greșeli din setul al treilea, Zhang, clasat pe locul 42, a reușit să se impună în tiebreak, obținând prima sa victorie în fața unui adversar clasat în top cinci pe iarbă și ajungând în sferturile de finală.

"A fost un meci foarte greu", a declarat Zhang. "Ultima dată am pierdut în fața lui în tiebreak în setul al treilea. Când am intrat în tiebreak-ul setului al treilea astăzi, m-am gândit, momentul perfect pentru revanșă."

Zhang îl va înfrunta în continuare pe americanul Christopher Eubanks, care l-a învins pe campionul în exercițiu Alexander Bublik cu 7-6, 4-6, 6-3.

Germanul Alexander Zverev, numărul patru mondial, a trecut de italianul Lorenzo Sonego cu 6-4 7-6(5), după ce a câștigat un tiebreak strâns în setul al doilea, pentru a ajunge în optimi.

"Extrem de mulțumit de performanța mea, mă bucur de acest moment pe aceste terenuri frumoase, sunt fericit de felul în care joc", a declarat Zverev, în vârstă de 27 de ani.

Al doilea favorit se va confrunta în continuare cu francezul Arthur Fils, care l-a învins pe colegul său german Dominik Koepfer cu 6-3 6-4.