După o pauză de aproape cinci luni, Halep revine cu victorie la Hong Kong

Simona Halep
Simona HalepFlaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Simona Halep (33 de ani, locul 1130 WTA) s-a impus în trei seturi în fața australiencei Arina Rodionova (34 de ani, locul 114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în primul tur al turneului de la Hong Kong.

Simona Halep - Arina Rodionova 6-2, 4-6, 6-4

Revenirea victorioasă a Simonei Halep nu s-a putut vedea la TV. Sportiva din România a jucat un nou meci oficial după o pauză de patru luni și jumătate, în ultima sa apariție tenismena fiind nevoită să abandoneze în primul tur la Paris în fața americancei Kessler din pricina unei accidentări.

De trei seturi și peste două ore de luptă a avut nevoie Halep pentru a trece de Rodionova, primul set fiind adjudecat categoric de româncă după ce a reușit 2 break-uri și a profitat de cele două duble greșeli ale adversarei.

Actul secund a fost unul mult mai strâns, Halep reușind să revină după ce a fost condusă cu 3-0 la game-uri. Diferența a fost făcută însă la 4-4, când australianca a câștigat pe serviciu și a făcut apoi break-ul după ce românca a salvat două mingi de break. A fost remarcat faptul că sportiva noastră a arătat semne de oboseală în setul doi.

În decisiv s-a jucat de la egal la egal, diferența fiind făcută la 5-4, atunci când Halep a făcut break pe serviciul adversarei. În game-ul final, românca nu a mai iertat și a obținut așadar o primă victorie într-un meci oficial după o așteptare de 778 de zile.

În faza optimilor, Simona Halep se va duela cu rusoaica Anna Blinkova.