Salt uriaș în clasament pentru Simona Halep, chiar dacă a pierdut în turul 2 la Hong Kong

Simona Halep
Simona HalepSimona Halep /Facebook
Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Hong Kong. Românca =a fost eliminată de Anna Blinkova, 78 WTA, scor 2-6, 1-6, în puțin peste o oră de joc.

Fostul lider mondial a început bine partida și a condus  în primul set cu1-0 şi 2-1. Apoi, însă, lipsa de meciuri oficiale și-a spus cuvântul.

Simona venea după o partidă obositoare de peste 2 ore în primul tur, și asta s-a simțit.

Nu a mai reuşit să câştige niciun game în primul set, care s-a încheiat 2-6. Halep a părut lipsită de condiţie fizică şi a avut procentaje slabe la serviciu. Românca a avut trei şanse consecutive de break, dar nu a reuşit să fructifice niciuna.

Setul al doilea a fost dominat copios de la un capăt la altul de Blinkova, care a încheiat rapid confruntarea.

De altfel, după meci, Blinkova a spus că ”am reușit cel mai bun meci de tenis din viața mea”.

Urcare fulminantă în clasamentul LIVE

Totuși, Simona a reușit prima sa victorie de la revenirea pe teren după decizia care i-a scurtat suspendarea primită în cazul de dopaj.

În primul tur, românca a învins-o în 3 seturi pe Arina Rodionova, scor 6-2, 4-6, 6-4, după două ore și 8 minute de joc, înregistrând astfel primul succes după mai bine de doi ani.

În urma acestei victorii, Simona a obținut 15 puncte, care se traduc în clasamentul WTA live printr-o urcare enormă de 251 de poziții.

Înainte de startul turneului, fostul lider mondial ocupa locul 1130, iar acum în ierarhia live se află pe cea de-a 879-a poziție.

Simona, mulțumită de revenire

Imediat după înfrângerea cu Blinkova, Halep a postat un mesaj pe rețelele de socializare din care reiese că nu este supărate foarte tare din cauza acestei situații. Dimpotrivă, e mulțumită că a reușit să revină pe terenul de tenis .

„Revenirile nu sunt niciodată ușoare. Hong Kong, mulțumesc pentru primirea călduroasă!”, a postat Simona Halep.