”Sunt foarte obosită!” Reacția Simonei Halep după prima victorie obținută în mai bine de doi ani

Simona Halep, în optimi la Hong Kong
Simona Halep, în optimi la Hong KongFlaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Simona Halep (33 de ani, 1.130 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Hong Kong, după ce a învins-o în primul tur pe Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4.

Sportiva din România, care a beneficiat de un wild-card pentru a participa în această competiție, a avut nevoie de mai bine de două ore pentru a o depăși în trei seturi pe adversara sa din Australia.

”Mă simt foarte bine, deși sunt foarte obosită”

"Mulțumesc că ați venit! Mereu am fost bine primită de fani și a fost o plăcere să mă întorc și să joc aici primul meci. E prima victorie după doi ani și mă simt foarte bine, deși sunt foarte obosită.

A fost frumos să primesc un wild-card de la organizatori și m-am bucurat. Mereu am profitat de oportunitățile care mi s-au ivit și am dat totul. De-aceea am luptat și am fost în stare să câștig azi (n.r. miercuri, 2 octombrie).

Am simțit o mică presiune după primul set. Mi-a scăzut nivelul, în timp ce ea a jucat tot mai bine. Mi-a dat câteva bătăi de cap. Acum vreau doar să mă recuperez, să fiu capabilă să joc mâine (n.r. joi, 3 octombrie) iar.

După ce lipsești atâta timp din circuit e greu. Nu știi ce urmează a doua zi, așa că încerc să am grijă de corpul meu și să revin mâine să joc în fața fanilor.

Să joc îmi ia toată energia, dar mi-ar plăcea să ies să mă plimb. Sunt mulți oameni și e o energie deosebită. Sper să o iau și să o aduc pe teren”, a declarat Simona Halep la finalul partidei, potrivit Eurosport.

În faza optimilor, Halep se va duela cu rusoaica Anna Blinkova.