Miriam Bulgaru și Anca Todoni s-au oprit în optimile turneului UniCredit Iaşi Open

Anca Todoni
Anca TodoniProfimedia
Patru românce sunt implicate azi în partidele de la Iași, o zi care se va încheia cu întâlnirea dintre Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian, care se vor înfrunta pentru un loc în sferturi de finală.

Ziua nu  a început bine pentru românce: Miriam Bulgaru a fost învinsă de franțuzoaica Selena Janicijevic cu 6-2, 7-6, în optimile de finală ale turneului UniCredit Iaşi Open, WTA 250.

Bulgaru, 203 WTA, s-a înclinat după aproape două ore de joc în fața unei adversare venite din calificări, Janicijevic, locul 188 mondial.

O soartă similară a avut și Anca Todoni, eliminată fără drept de apel de Olga Danilovic din Serbia, scor 6-1, 6-1 după ceva mai mult de o oră de joc la Baza Sportivă Ciric din Iaşi.

Selena Janicijevic va juca în sferturi cu conaționala Chloe Paquet, victorioasă în fața elvețiencei Simona Waltert, cu 6-1, 7-5, în timp ce Olga Danilovic o va înfrunta pe maghiara Anna Bondar