Mirra Andreeva, victorioasă la Iași. Rusoaica a câştigat primul ei titlu WTA din carieră!

Mirra Andreeva
Mirra AndreevaProfimedia
Rusoaica Mirra Andreeva a câştigat turneul UniCredit Iaşi Open, găzduit de Baza Sportivă Ciric din Iaşi, după ce adversara sa din finală, conaționala Elina Avanesian, a abandonat la scorul de 5-7, 7-5, 4-0.

La 17 ani, Mira Andreeva a câștigat primul său titlu WTA. O revenire impresionantă a adolescentei i-a permis să câștige setul al doilea, înainte ca adversara sa, connaționala Elina Avanesyan (21 de ani), să fie nevoită să se retragă la 4-0 în setul final.

Andreeva, 32 WTA, principala favorită, a fost declarată învingătoare după două ore şi 21 de minute de joc.

Semifinalistă la Roland Garros anul acesta, Andreeva câştigase prima sa confruntare cu Avanesian, anul acesta, în optimi la Rouen, cu 7-5, 6-4.

La dublu, principalele favorite, Ana Danilina (Kazahstan)/Irina Hromaceva (Rusia), s-au impus în finală cu 6-4, 6-2 în fața rusoaicelor Alexandra Panova şi Iana Sizikova, favoritele numărul doi.