Cuplul ”Nadalcaraz” avansează în sferturi la Jocurile Olimpice

Rafa Nadal și Carlos Alcaraz
Rafa Nadal și Carlos AlcarazProfimedia
Tenisul spaniol încă visează la o medalie istorică în cadrul Olimpiadei.

Cuplul spaniol ”Nadalcaraz” a trecut de perechea olandeză formată din Wesley Koolhof și Tallon Griekspoor cu 6-4, 6-7 și 10-2 și a ajuns în sferturile de finală.

Rafa Nadal și Carlos Alcaraz continuă să depășească obstacolele la Paris. Spaniolii s-au impus în primele 2 seturi la capătul unor dueluri extrem de echilibrate. Alcaraz îl învinsese chiar pe Griekspoor în turneul de simplu cu o zi înainte.

Perechea spaniolă a trebuit să aștepte până în al șaptelea game al primului set pentru a obține o minge de break, grație unui forehand spectaculos al lui Alcaraz care a confirmat avantajul spaniolilor.

În setul al doilea, meciul a fost la fel de intens. În game-ul al nouălea, olandezii au salvat două mingi de break și au încheiat prin a-și apăra serviciul.

În tiebreak, perechea olandeză i-a determinat pe spanioli să facă greșeli până când au preluat un avantaj de 6-2 care i-a lăsat cu patru mingi de set. Revenirea lui Nadal pe serviciul lui Koolhof a picat și Olanda a luat setul al doilea.

În super tie break, Spania a obținut un avantaj timpuriu după două mini-break-uri, datorită unui retur superlativ al lui Nadal, care a amintit de cele mai bune vremuri. Alcaraz a profitat apoi de cele două servicii ale sale pentru a face 5-0.

Avantajul creștea progresiv. Alcaraz a trimis un voleu în fileu pentru a face 6-1, iar un voleu ratat de Koolhof a făcut 7-1. Retururile lungi ale olandezilor au dus scorul la 9-1. Spania a avut opt mingi de meci. Olanda a salvat-o pe prima, dar nu a putut să se descurce cu a doua datorită în urma unui serviciu excelent al lui Alcaraz.

În sferturile de finală, cuplul Nadalcaraz se va duela cu americanii Rajeev Ram și Austin Krajicek.