Magie pură! Nadal revine de la 4-0, însă Djokovic se impune în duelul granzilor de la JO

Novak Djokovic și Rafael Nadal
Novak Djokovic și Rafael NadalProfimedia
Duelul veteranilor de la Jocurile Olimpice a fost adjudecat de Novak Djokovic, după o partidă spectaculoasă încheiată după aproape două ore.

Novak Djokovic - Rafael Nadal 6-1, 6-4

Deși nu a arătat o formă fizică grozavă în primul set, Rafael Nadal i-a ținut piept lui Nole pe zgura de la Roland Garros, la capătul unor schimburi de mingi extrem de spectaculoase.

Djokovic a reușit două break-uri într-un prim set în care a cedat un singur game în fața ibericului.

În actul secund se poate spune faptul că Rafa Nadal a ”întinerit” pe teren, reușind o revenire spectaculoasă după ce a fost condus cu 4-0 la game-uri. La 4-4, Nole nu i-a mai permis însă adversarului să avanseze, reușind un nou break pe serviciul spaniolului la cea de-a patra șansă.

Ulterior, Djokovic a servit cu succes pentru meci, duelul fiind încheiat după o oră și 45 de minute cu un as de către numărul 2 mondial.

Nadal, aflat poate la ultimul său meci la simplu, părăsește Jocurile Olimpice în turul secund.

Rafa Nadal și mai tânărul conațional Carlos Alcaraz vor face echipă la dublu, cei doi iberici urmând să întâlnească în cursul zilei de marți (30 iulie) perechea olandeză formată din Tallon Griekspoor - Wesley Koolhof.

Traseul lui Nole continuă pe tabloul de simplu, acolo unde sârbul îl va întâlni în runda următoare pe învingătorul dintre Dominik Koepfer - Matteo Arnaldi.