Novak Djokovic ajunge în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice într-o manieră categorică

Novak Djokovic a înregistrat la Jocurile Olimpice a 16-a victorie din carieră la simpluReuters
Sârbul Novak Djokovic (37 de ani) a ajuns pentru a patra oară în sferturile de finală ale probei de simplu la Jocurile Olimpice, învingându-l miercuri pe germanul Dominic Koepfer (30 de ani) cu 7-5, 6-3.

Cu toate cele 24 de titluri de Grand Slam și nenumărate alte distincții, Jocurile Olimpice nu au fost niciodată deosebit de blânde cu Djokovic, pentru care o medalie de bronz rămâne singura sa realizare.

Parisul este, cel mai probabil, ultima sa șansă de a umple singurul spațiu neocupat din vitrina sa plină de trofee și, până acum, totul merge conform planului la Roland Garros, el neavând încă niciun set pierdut în trei runde.

După emoțiile victoriei sale din runda precedentă împotriva nemesisului său de pe zgură, Rafael Nadal, atmosfera de pe terenul Philippe Chatrier a fost liniștită, Djokovic trecând fără probleme de Koepfer.

Djokovic a obținut un break la serviciu cu o lovitură rafinată, dar a cedat imediat avantajul.

Koepfer părea încrezător după patru victorii la simplu și dublu până acum în turneul olimpic de tenis de la Roland Garros, dar și-a anulat toată munca depusă la 5-6, când o încercare greșită de drop shot și un backhand eronat i-au oferit setul lui Djokovic.

Germanul a avut nevoie de îngrijiri medicale la începutul setului al doilea, iar rezistența sa a dispărut rapid, Djokovic înregistrând a 16-a victorie din carieră la simplu la Jocurile Olimpice - cele mai multe de când tenisul a revenit la Jocuri în 1988.

Următorul adversar al lui Djokovic este grecul Stefanos Tsitsipas, al optulea favorit, care s-a calificat în sferturi învingându-l pe argentinianul Sebastian Baez.

Carlos Alcaraz, al doilea favorit, va încerca de asemenea să ajungă în sferturile de finală la simplu, mai târziu, când va juca împotriva lui Roman Safiullin, înainte de a reveni cu Nadal pentru un sfert de finală la dublu.

Toate cele patru sferturi de finală feminine sunt programate miercuri, în timp ce se apropie meciurile pentru medalii.