Coco Gauff a fost eliminată de la Jocurile Olimpice de Donna Vekic

Gauff a avut o dispută majoră cu arbitrii în timpul înfrângerii sale
Gauff a avut o dispută majoră cu arbitrii în timpul înfrângerii saleReuters
Speranțele americancei Coco Gauff de a obține medalia de aur la Jocurile Olimpice s-au evaporat în turul al treilea, când s-a certat cu oficialii și a fost învinsă cu 7-6(7), 6-2 de croata Donna Vekic.

Donna Vekic - Coco Gauff 7-6(7), 6-2

A doua favorită a avut un avans de 5-2 în setul de deschidere, dar Vekic a răspuns inspirat și a întors meciul pe dos cu câteva lovituri de pământ uimitoare.

Vekic a salvat două mingi de set în tiebreak-ul decisiv al setului inaugural și a fost jucătoarea mai bună, devenind prima croată care ajunge în sferturile de finală ale probei feminine de simplu la Jocurile Olimpice de la Iva Majoli în 1996.

Gauff, campioana de la US Open, a izbucnit în lacrimi după ce o decizie de linie anulată a făcut-o să piardă cu 4-2 în setul al doilea, americanca fiind auzită spunând "Sunt înșelată".

Cu toate acestea, protestele ei îndelungate la arbitru și la supervizor au rămas fără rezultat.

Publicul de pe Philippe Chatrier, copt de soare, a susținut-o pe Gauff după aceea, dar Vekic, a 13-a favorită, a obținut victoria pe măsură ce jocul americancei s-a dezintegrat. Debutanta olimpică Gauff se va concentra acum pe dublu mixt și dublu feminin.

Donna Vekic din Croația în acțiune în timpul meciului
Donna Vekic din Croația în acțiune în timpul meciuluiReuters

Gauff a refuzat să dea vina pe dispută pentru înfrângerea sa, dar a insistat, cu o oarecare justificare, că punctul ar fi trebuit reluat deoarece strigătul inițial al arbitrului de linie de "out" i-a împiedicat lovitura.

"Am simțit că a strigat înainte să lovesc și nu cred că arbitrul nu a fost de acord, dar a crezut că nu mi-a afectat balansul, ceea ce eu am simțit că a făcut", a declarat ea reporterilor.

"Adică, au fost de mai multe ori în acest an când mi s-a întâmplat asta, unde simt că trebuie să fiu mereu un avocat pentru mine pe teren.

Simt că în tenis ar trebui să avem un VR (video review) pentru că aceste puncte sunt lucruri importante. După aceea, ei își cer scuze, dar scuzele nu te ajută odată ce meciul s-a terminat.

Dar nu am de gând să stau aici și să spun că un punct a afectat rezultatul de astăzi, am fost deja pe partea pierzătoare a lucrurilor."

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiFlashscore

Vekic a suferit o înfrângere sfâșietoare în fața lui Jasmine Paolini în semifinalele de la Wimbledon, dar și-a revenit impresionant la Paris.

Ea a spus că atmosfera de pe teren a fost una dintre cele mai bune în care a jucat.

"A fost foarte, foarte greu. Când ne-am antrenat în această dimineață, acoperișul era închis, așa că mi-a luat câteva game-uri să mă adaptez (la căldură). Mingea zbura un pic", a spus ea.

"Sprijinul a fost incredibil și mă distrez de minune în satul olimpic, așa că sper să mai pot câștiga unul sau două meciuri. Apoi putem vorbi despre medalii".

Urmărește turneul feminin de simplu aici.