Cristian cedează în fața lui Kerber! România rămâne fără reprezentante la simplu feminin la JO

Jaqueline Cristian, eliminată în turul doi de la JO
Jaqueline Cristian, eliminată în turul doi de la JOProfimedia
Jaqueline Cristian, singura reprezentantă a României pe tabloul de simplu feminin de la JO, a fost eliminată în turul doi de jucătoarea germană Angelique Kerber.

Jaqueline Cristian - Angelique Kerber 4-6, 6-3, 4-6

Duelul dintre cele două sportive a fost unul destul de echilibrat, primul set fiind adjudecat de Kerber după ce adversara lui Cristian a reușit un break la scorul de 2-3, reușind ulterior să își mențină avantajul.

În actul secund, rolurile au fost inversate, jucătoarea noastră fiind cea care a făcut break-ul pe serviciul nemțoaicei la 3-1, permițându-i lui Kerber să obțină numai 3 game-uri.

Partida a ajuns astfel în decisiv, acolo unde Cristian avea să cedeze după două ore și 18 minute, româncă reușind la scorul de 4-5 să salveze două mingi de meci.

Aventura lui Cristian la JO continuă la dublu: Jaqueline și Ana Bogdan vor înfrunta perechea japoneză Shuko Aoyama / Ena Shibahara tot în cursul zilei de luni (29 iulie).