Iga Swiatek, eliminată în semifinalele Jocurilor Olimpice de chinezoaica Zheng Qinwen

Zheng își sărbătorește victoria fenomenală
Zheng își sărbătorește victoria fenomenalăProfimedia
Zheng Qinwen (21 de ani) a eliminat-o joi pe Iga Swiatek (2£), numărul unu mondial feminin, devenind prima jucătoare chineză care ajunge în finala probei de tenis de simplu la Jocurile Olimpice.

Zheng, clasată pe locul al șaptelea, a triumfat cu 6-2, 7-5 și se va confrunta fie cu croata Donna Vekic, fie cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia în meciul pentru medalia de aur.

"Mă simt mai mult decât fericită - fericită nu este suficient pentru a descrie cum mă simt", a declarat Zheng, care a jucat două meciuri consecutive de trei ore pentru a ajunge în semifinale.

"Dacă mi-ai cere să mai joc încă trei ore pentru țara mea, aș face-o.

"A fost un meci uimitor. Să o înving pe Iga nu este ușor, deoarece este un eveniment important pentru ea."

Swiatek, de patru ori campioană la Roland Garros, a intrat în meciul de joi, pe un Court Philippe Chatrier sufocant, cu o serie de 25 de victorii la Paris.

De asemenea, ea o învinsese pe Zheng în toate cele șase întâlniri anterioare.

Cu toate acestea, ea a fost mitraliată de puternica finalistă de la Australian Open, care i-a luat serviciul polonezei de trei ori în primul set.

Swiatek a părut refăcută după o pauză de 10 minute și a luat rapid un avantaj de 4-0 în setul al doilea, înainte ca Zheng să revină, recuperând ambele break-uri pentru 4-4.

Chinezoaica s-a desprins din nou la 6-5 în fața lui Swiatek și și-a adjudecat victoria în game-ul următor, după șapte game-uri consecutive câștigate

Ajungând în finală, Zheng este primul chinez sau chinezoaică care va lupta pentru medalia de aur la Jocurile Olimpice de simplu, depășind parcursul lui Li Na, care a terminat pe locul patru în proba feminină de la Beijing, în 2008.

Swiatek va regreta probabil cele 36 de erori neforțate pe care le-a comis într-un meci în care și-a pierdut serviciul de șase ori.