Victorie rapidă pentru favorita Swiatek în fața franțuzoaicei Parry la JO

Iga Swiatek s-a calificat în turul trei la Jocurile Olimpice de la Paris
Iga Swiatek s-a calificat în turul trei la Jocurile Olimpice de la ParisAFP
Poloneza Iga Swiatek a trecut luni de franțuzoaica Diane Parry cu 6-1 6-1, ajungând în turul al treilea la Jocurile Olimpice de la Paris și rămânând pe drumul cel bun spre o medalie olimpică de aur.

Iga Swiatek - Diane Parry 6-1, 6-1

Numărul unu mondial, care în urmă cu mai puțin de două luni și-a adjudecat cel de-al patrulea titlu la Roland Garros pe același teren, nu i-a dat nicio șansă lui Parry, în ciuda susținerii vocale a publicului local, trecând în viteză prin primul set în 38 de minute.

Poloneza în vârstă de 23 de ani, marea favorită la titlul olimpic, a întrerupt-o din nou pe Parry la începutul setului al doilea pentru a conduce cu 2-0 și a rămâne în control.

Cu greșelile lui Parry acumulându-se rapid, Swiatek a trecut cu bine de setul al doilea, asigurându-și victoria pe serviciul adversarei sale, când jucătoarea franceză a trimis un forehand în out.

Swiatek va juca împotriva chinezoaicei Wang Xiyu în turul al treilea.