Livesport Prague Open va avea campioană poloneză. Samson a clacat, Noskova a cedat în fața lui Linette

Samson își încheie debutul în turneele WTA cu o înfrângere în semifinale
Samson își încheie debutul în turneele WTA cu o înfrângere în semifinaleProfimedia
Livesport Prague Open va avea o finală de simplu complet poloneză. Adolescenta cehă a câștigat primul set cu Magdalena Frechova (26 de ani) în semifinale, dar apoi accidentarea musculară din zilele precedente a început să se resimtă și a abandonat la 6-3, 0-6 și 2-4. În prima sa finală din carieră, poloneza o va înfrunta pe compatrioata sa Magda Linette (32 de ani), care a învins-o pe principala favorită și finalista de anul trecut, Linda Noskova (19 ani), cu 6-3, 3-6 și 7-6.

Frechová - Samson 3-6, 6-0, 4-2 / Abandon

Actualul număr unu mondial la juniori, Laura Samson, a câștigat trei turnee ITF în acest an, a pierdut finala Roland Garros la fete în fața compatrioatei Tereza Valenta și a avut un debut reușit în WTA în această săptămână. În Praga, unde a început datorită unui wild card, ea a eliminat trei adversare înainte ca organismul ei să nu poată face față ritmului ridicat al meciului și să fie nevoită să se retragă în semifinale.

Cehoaica în vârstă de 16 ani a intrat la Livesport Prague Open, inclusiv la dublu, pentru al cincilea meci în cinci zile, cu o întindere la coapsa stângă, care a deranjat-o în duelurile anterioare. Cu toate acestea, ea a șters de două ori diferența de break în setul inaugural cu Magdalena Frech și a preluat conducerea după ce a câștigat patru game-uri la rând.

În setul al doilea, însă, durerile au început să îi limiteze din ce în ce mai mult mișcările. Un time-out medical nu a ajutat-o prea mult de această dată și a fost nevoită să abandoneze în setul decisiv.

"S-a înrăutățit pe măsură ce meciul a continuat. Am început să simt durerea. Mă ustura îngrozitor și era din ce în ce mai rău. Mai ales pe reverul meu, pe care adversara mea încerca să joace mai mult. În setul al treilea, am încercat să-mi păstrez serviciul, dar de îndată ce l-am pierdut, am știut că nu va merge", a comentat Samson.

"Este un rezultat grozav pentru mine. Mi-a plăcut foarte mult săptămâna asta și îmi pare rău că a trebuit să o închei așa. Am avut șansa să joc împotriva celor mai bune, săptămâna m-a învățat multe și aștept cu nerăbdare următoarele meciuri", a adăugat adolescenta cehă, care a pierdut doar al doilea din ultimele 15 meciuri de simplu la feminin.

Frechová, în vârstă de 26 de ani, care a jucat prima sa semifinală de Grand Slam la Australian Open în ianuarie, a ajuns la Praga în al cincilea său sfert de finală WTA și și-a îmbunătățit pentru a doua oară palmaresul.

"Sunt fericită că am ajuns pentru prima dată în finala unui turneu WTA. Am jucat cel mai bun tenis al meu. Laura a jucat grozav, a avut publicul de partea ei și este păcat că a trebuit să renunțe. Să sperăm că va fi în formă în curând", a declarat Frech, numărul 57 mondial, după ce a ajuns pentru prima dată în finală.

Noskova - Linette 3-6, 6-3, 6-7

Linda Noskova a început excelent meciul cu Magda Linette, ea a rupt serviciul adversarei în primul game și a confirmat imediat break-ul. Dar în următoarele schimburi jucătoarea cehă s-a luptat cu lungimea loviturilor sale și când și-a pierdut serviciul pentru a doua oară la rând în al șaselea game incredibil de lung, în ciuda a șase mingi de break, mai experimentata Linette a profitat de situație și a câștigat primul set cu 6-3.

Setul al doilea a fost mai bun pentru Noskova, mai ales la serviciu, deși ea a pierdut unul dintre serviciile sale fără a câștiga o singură minge. În rest, însă, jocul ei incisiv a funcționat destul de bine și Linette a fost mai des sub presiune. Acest lucru a fost evident și la tiebreak, unde olimpica cehă a forțat trei mingi de break la 4:3, iar când a transformat-o pe ultima, s-a ajuns la setul decisiv.

Cu toate acestea, era evident că suveranitatea Noskovei din primele zile ale turneului va dispărea încet. Linette a jucat cu hotărâre și a fost jucătoarea mai bună pe serviciu. Superioritatea ei a fost evidentă la 3-4 din punctul de vedere al cehoaicei Noskova. Jucătoarea cehă de tenis nu a câștigat nicio minge pe serviciul ei în momentul de criză. Poloneza a servit apoi pentru victorie, dar Noskova, impulsionată de public, a făcut aproape imposibilul. Ea a luptat împotriva a șase mingi de meci și apoi a forțat un tiebreak.

În tiebreak, jucătoarea cehă de tenis nu a fost atât de norocoasă. Linette și-a rafinat din nou jocul, s-a ajutat cu un as și a câștigat meciul după aproape trei ore (2:47).

Noskova nu și-a egalat cea mai bună performanță din circuitul WTA, care rămâne finala de la Adelaide de anul trecut și Stromovka de la Praga.