Alcaraz îl elimină rapid pe Lehecka și merge mai departe la Queen's

Carlos Alcaraz sărbătorește un punct câștigat
Carlos Alcaraz sărbătorește un punct câștigatDANIEL LEAL / AFP
Jucătorul din Murcia s-a impus destul de confortabil și a ajuns în turul următor al unui turneu care servește drept pregătire pentru Wimbledon, marele eveniment pe iarbă.

Carlos Alcaraz (20 de ani) a obținut a doua sa victorie la Queen's. El a suferit în fața lui Arthur Rinderknech (27 de ani), dar s-a impus joi confortabil în fața lui Jiri Lehecka (21 de ani). Lehecka, aflat pe locul 36 în clasamentul ATP, părea un adversar mai dificil pe hârtie, însă el nu a găsit soluția pentru a produce o surpriză și a învinge un jucător care este considerat liderul actualei generații.

Rezultat Alcaraz-Lehecka
Rezultat Alcaraz-LeheckaFlashscore

Diferența la serviciu a avut o importanță redusă: cehul a avut cu doi ași mai mult și câteva duble greșeli mai puțin, dar spaniolul a fost cel care a dominat în marea majoritate a statisticilor. Există un fapt care sintetizează o bună parte din meci: Alcaraz a făcut break-ul de trei ori, în timp ce Lehecka nu a reușit niciodată acest lucru.

Spaniolul a plecat ca din pușcă și a preluat rapid conducerea cu 3-0 în setul inaugural. Acest start bun i-a permis să joace cu mai puțină presiune, mai ales având în vedere că este o suprafață mai puțin familiară pentru el, pe care nu a câștigat încă nicio competiție. În plus, debutul său a lăsat unele îndoieli și ce mod mai bun de a le risipi decât cu o prestație bună.

Cum a învins Alcaraz pe Lehecka
Flashscore

Numărul doi mondial a preluat conducerea cu 1-0 după ce a închis setul cu 6-2 fără să sufere în niciun moment, iar scenariul s-a repetat câteva minute mai târziu. Primele trei game-uri au fost în dreptul său și nu mult mai târziu a luat un avans de 5-2 care l-a dus la un pas de victorie. S-a chinuit un pic să închidă meciul, dar la a treia ocazie a reușit să închidă și al doilea set la 6-3, scor care îi permite să ajungă în sferturile de finală fără prea multă uzură.