Carlos Alcaraz, calificare cu emoții în turul doi la Queen's, unde își apără titlul

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazProfimedia
Carlos Alcaraz (21 de ani) a salvat trei mingi de set și l-a învins în final pe Francisco Cerundolo cu 6-1, 7-5. Spaniolul, campion en-titre la Londra, și-a început parcursul pentru apărarea titlului la Queen's Club, marți, după ce Alex de Minaur, al doilea favorit, a fost eliminat.

Campion la Roland Garros, unde a câștigat al treilea său Grand Slam din carieră, Carlos Alcaraz a revenit pe teren după o pauză de mai bine de o săptămână.

Spaniolul, cel mai tânăr lider mondial din istorie, nu a fost în cea mai bună formă în primul său meci pe iarbă din 2024, dar și-a revenit după o cădere la mijlocul meciului contra argentinianului., învingându-l pe Francisco Cerundolo în minimum de seturi.

Principalul favorit a comis doar o singură greșeală neforțată în primul set, dar nivelul său a scăzut la începutul setului al doilea și i-a permis lui Cerundelo să se distanțeze la 5-2 și să lupte pentru egalere.

De aici, Carlos a revenit impresionant, salvând trei mingi de set la 4-5, înainte de a câștiga și de a-și extinde seria de victorii pe iarbă la 13 meciuri.

Numărul doi mondial îl va înfrunta în continuare pe campionul de la Stuttgart, Jack Draper.

Ibericul e campion en-titre la turneul de 500 de puncte ATP de la Queen's.

Anul trecut îl învingea în marea finală pe Alex De Minaur în două seturi identice, 6-4, 6-4.

Anterior, Lorenzo Musetti l-a învins pe australianul De Minaur, locul șapte mondial, cu 1-6, 6-4, 6-2.

De Minaur a venit la acest turneu proaspăt câștigător al turneului pe iarbă de la 's-Hertogenbosch, în Olanda, în weekend.

Au mai obținut victorii fostul sfertfinalist de la Wimbledon Taylor Fritz și compatrioții americani Tommy Paul și Sebastian Korda.

Italianul Matteo Arnaldi l-a eliminat pe Ugo Humbert, al optulea favorit.