Surpriză uriașă la Los Cabos: Zverev e învins de Jordan Thompson și ratează finala cu Casper Ruud

Thompson își sărbătorește victoria
Thompson își sărbătorește victoriaAFP
Jordan Thompson a produs un șoc major în Mexic depășindu-l pe favoritul numărul 1, Alexander Zverev, și calificându-se în finala turneului ATP pe suprafață dură de la Los Cabos, Mexic, unde îl va înfrunta pe Casper Ruud.

Australianul Thompson, al optulea favorit australian, a avut nevoie de opt mingi de meci pentru a-l învinge pe german cu 7-5, 4-6, 7-6 într-un maraton de trei ore și 40 de minute care s-a încheiat la primele ore ale dimineții de sâmbătă.

Thompson va căuta primul său titlu de simplu din circuitul ATP atunci când îl va înfrunta pe Ruud sâmbătă seara.

Ruud a fost în zi de grație și a obținut o victorie importantă cu  6-4, 7-6 în fața campionului în exercițiu Stefanos Tsitsipas (25 de ani) în semifinala de deschidere a serii.

În runda precedentă, Thompson salvase trei mingi de meci atunci când a revenit de la 6-0, 3-0 în fața lui Alex Michelsen.

"Cred că este doar un miracol", a declarat Thompson pe teren după meci. "Nu m-am gândit niciodată că voi fi aici".

Împotriva lui Zverev, Thompson a avut cinci mingi de meci pe serviciul adversarului său la 6-5 în setul al treilea, dar germanul le-a salvat pe toate.

Thompson s-a desprins în tie-break cu șase puncte consecutive. Zverev a mai salvat o minge de meci, dar Thompson a servit pentru a doua și a închis meciul.

"A durat peste trei ore și jumătate", a declarat Thompson. "A fost un meci grozav și am concurat până la final Chiar nu știu ce să spun. Sunt destul de obosit".

Anterior, Ruud, al patrulea favorit, nu a pierdut niciun punct pe primul său serviciu în primul set, apoi a trebuit să salveze cinci mingi de set în al doilea pentru a obține o victorie în două seturi.

"A fost un meci foarte strâns, per total, în special setul al doilea", a spus Ruud. "Amfost norocos că am salvat câteva mingi de set acolo și l-am ținut la distanță.

"Am fost doar puțin norocos", a adăugat Ruud, care a avut de înfruntat mingi de set în fiecare dintre ultimele două game-uri de serviciu, dar a luat un avans de 4-0 în tie-break și a încheiat meciul după o oră și 49 de minute.