Alcaraz trece de Fritz și va juca cu Sinner în semifinale la Miami

Alcaraz, înaintea unei noi confruntări cu Sinner
Alcaraz, înaintea unei noi confruntări cu SinnerAFP
Tenismenul spaniol Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami, dotat cu premii totale de 8.8 milioane de dolari.

Alcaraz l-a învins în sferturi pe ultimul sportiv american rămas în competiție, Taylor Fritz, în două seturi, 6-4, 6-2, după o oră și douăzeci de minute de joc.

Cu această victorie, a zecea consecutivă, Alcaraz a ajuns la un bilanț de 18-1, la general, în 2023 și dacă va câștiga turneul din Florida va deveni primul jucător de la Roger Federer, în 2017, care să cucerească succesiv trofeele de la Indian Wells și Miami.

"Am fost puțin stresat la începutul meciului pentru că a fost ceva nou pentru mine să joc împotriva lui. Știam că trebuie să-mi joc jocul, așa cum am făcut-o și în meciurile anterioare, la un nivel ridicat. Bineînțeles că sunt foarte mulțumit de modul în care am început meciul, fără greșeli și cu multă putere. A fost esențial să îi rup serviciul la început și apoi să-mi fac jocul meu",  a spus Alcaraz despre prima sa confruntare cu Fritz.

În urma acestei înfrângeri, americanul este în pericol de a ieși din top 10, la o lună după ce a ajuns pe locul 5 în clasamentul ATP, cel mai bun din carieră. Dacă Khachanov îl va învinge pe Daniil Medvedev în semifinalele de vineri, acesta îl va devansa pe american pe locul 10 mondial.

Câștigător la Delray Beach și sfertfinalist la Indian Wells, Fritz are un record de 13-3 pe teren american în acest sezon.

În semifinalele de la Miami, Alcaraz îl va întâlni pe italianul Jannik Sinner.

"Am jucat împotriva lui în tururile finale ale turneelor. Asta înseamnă că joacă la un nivel foarte bun. Bineînțeles că vom juca pentru mize mai mari în viitor", a declarat Alcaraz, care conduce cu 3-2 în meciurile directe.

Italianul va avea o zi în plus de odihnă după victoria de miercuri împotriva lui Emil Ruusuvuori, fentând ploaia care a amânat pentru joi meciul lui Alcaraz.

Alcaraz are nevoie să își păstreze titlul câștigat anul trecut la Miami pentru a rămâne pe primul loc în clasamentul ATP.