Kvitova vs Alexandrova. Sorana își va afla adversara din semifinale în seara aceasta

Alexandrova Ekaterina - Kvitova Petra, de la ora 22:00
Alexandrova Ekaterina - Kvitova Petra, de la ora 22:00AFP
Sorana Cîrstea își va afla în seara aceasta adversara din semifinale! Duelul se va da între Petra Kvitova și Ekaterina Alexandrova.

Petra Kvitova trebuie să se considere foarte norocoasă după ce a trecut în două seturi de Varvara Gracheva, vicecampioana de la Austin. Ea a respins toate cele cinci mingi de break din primul set și a fost condusă în cel de-al doilea cu 0-3 și 2-5 înainte de a se impune cu 7-5, 7-6. Ea a câștigat toate cele trei tururi în seturi directe, dar s-a confruntat cu un tiebreak în ultimele două.

După ce a zdrobit-o pe Linda Noskova, 6-3, 6-0, a urmat o victorie cu 6-4, 7-6 în fața Donnei Vekic, pe parcurs împiedicând-o pe croată să facă break pentru setul al doilea. Aceasta a dus-o în al treilea sfert de finală al sezonului și va încerca să ajungă în prima semifinală, după ce a pierdut cu Daria Kasatkina la Adelaide și Maria Sakkari la Indian Wells.

Ea are 0-3 în sferturile de finală de la Miami, ultima dată pierzând în fața lui Iga Swiatek în urmă cu un an. Este unul dintre cele trei turnee WTA 1000 din acest calendar în care nu a ajuns încă în semifinale (de asemenea, Indian Wells, Roma). Ea a ajuns în doar două semifinale în ultimele 15 luni, care au dus la un titlu la Eastbourne și un loc doi la Cincinnati.

Ekaterina Alexandrova se afla în fața unui meci greu împotriva fostei finaliste Bianca Andreescu, când o accidentare a scos-o pe canadiancă din joc. Rusoaica, care conducea cu 7-6, 0-2, a trecut în turul următor după ce Bianca s-a retras. Acest incident nefericit i-a permis prima prezență în sferturi de finală din carieră pe terenurile hard din SUA.

Ea a început greu sezonul, a obținut doar două victorii în primele șase turnee și a suferit o înfrângere în primul tur la Indian Wells în fața lui Wang Xinyu. Ea nu câștigase niciodată meciuri consecutive la Miami, dar a supraviețuit unor meciuri la limită împotriva lui Taylor Townsend în trei seturi și a numărului 9 mondial Belinda Bencic, 7-6, 6-3.

A ajuns în total în 14 semifinale în cariera sa, grație recordului de 13-9 în sferturi de finală. Ea are un record perfect de 6-0 în sferturi de finală de la jumătatea anului 2021 și este pe cale să joace al doilea sfert de finală WTA 1000 din istorie, după cel de la Madrid de anul trecut.

Confruntări directe

Petra Kvitova conduce cu 1-0. S-au întâlnit în turul al treilea la Australian Open 2020. Cehoaica, care a fost finalistă la acel turneu în anul precedent, s-a impus cu 6-1, 6-2 în mai puțin de o oră.

Fostul nr. 2 mondial este așteptată să țintească trofeul de la Miami, ea fiind în căutarea unui prim titlu WTA 1000 în aproape cinci ani.

Urmărește Alexandrova - Kvitova pe platforma Flashscore!