Prima întâlnire dintre Cîrstea și Sabalenka. "Va fi o partidă de mare luptă!”

Cirstea Sorana vs Sabalenka Aryna, de la ora 20:00
Cirstea Sorana vs Sabalenka Aryna, de la ora 20:00AFP
Singura sfert-finalistă care nu este cap de serie, Sorana Cîrstea, are un meci dificil în fața mult mai puternicei Aryna Sabalenka, campioana în exercițiu de la Australian Open, care a pierdut doar două meciuri tot anul.

Aryna Sabalenka a ajuns la al cincilea sfert de finală al sezonului în tot atâtea turnee. Întâlnind-o pe Barbora Krejcikova pentru al treilea turneu consecutiv, numărul 2 mondial a trecut de cehoaică cu 6-3, 6-2, în 66 de minute, fără să-și piardă serviciul și fără să se confrunte cu o singură minge de break. Bilanțul victoriilor și înfrângerilor ei în acest sezon este de 20-2, dintre care 7-1 împotriva jucătoarelor din top 20.

Ea a câștigat partidele din precedentele tururi în seturi ”la zero” și a petrecut în total trei ore și 33 de minute pe teren. Bielorusa, campioană la dublu în 2019 la Miami, a ajuns în faza optimilor de finală la simplu, într-una din cele patru participări anterioare și a fost oprită în acest punct de Ashleigh Barty, campioana din 2021, în trei seturi.

Ea a jucat 14 sferturi de finală WTA 1000 în carieră. Nicio altă jucătoare nu a ajuns în mai multe sferturi de finală în ultimii cinci ani. A doua favorită a fost în șase semifinale de la începutul lunii august (patru pe pământ american), devenind inclusiv campioană la Australian Open și vicecampioană la Indian Wells și la WTA Finals.

„M-am antrenat cu Sorana în pre-sezon în Dubai, la sfârșitul anului trecut. Are un nivel de joc incredibil, comparabil cu al oricărei jucătoare din top. Totul ține de concentrare și anticipez că va fi o partidă de mare luptă!”, a declarat Aryna Sabalenka înaintea meciului cu Sorana Cîrstea.

Până la începutul lunii martie, Sorana Cirstea nu mai ajunsese într-un sfert de finală WTA 1000 din octombrie 2017. Acum, ea este pe val. În ultimul său meci a înfruntat-o pe Marketa Vondrousova în turul al patrulea și s-a impus cu 7-6, 6-4.

Sorana a câștigat în toate cele patru tururi cu 2-0 la seturi (dar s-a confruntat cu două tiebreak-uri), inclusiv împotriva lui Caroline Garcia, 6-2, 6-3, și Karolina Muchova, 7-5, 6-1. Este primul ei sfert de finală la Miami în 13 prezențe pe tabloul principal, cel mai bun rezultat al ei anterior fiind o optime de finală în 2013. La Miami nu a reușit niciodată până acum să câștige trei meciuri la rând.

Ea a început sezonul pierzând cinci din primele șapte meciuri de pe tabloul principal și nu mai trecuse de turul doi al niciunui turneu de la Birmingham, în iunie.

„Știu că va fi foarte greu cu Sabalenka. Contează că am câștigat o mulțime de meciuri la cele două turnee din SUA la care am participat. Am mare încredere în jocul meu. Știu ce pot juca și știu că pot evolua la un nivel înalt“, a declarat Cîrstea, după succesul cu Vondrousova.

Sorana Cirstea are un bilanț 1-4 în sferturile de finală ale turneelor WTA 1000 (a câștigat doar la Toronto în 2013), dar poate deveni a doua româncă care ajunge într-o semifinală la Miami ( după Simona Halep în 2015 și 2019).

Aryna Sabalenka a câștigat 16 din ultimele 17 confruntări cu jucătoare din afara top 50, ultima astfel de înfrângere fiind suferită în fața Donnei Vekic, la San Diego.

Urmărește Cîrstea - Sabalenka pe platforma Flashscore!