Primele reacții ale Soranei după semifinala de la Miami. ”Acolo am simțit că am scăzut puțin jocul”

Sorana va ocupa de luni locul 41 WTA
Sorana va ocupa de luni locul 41 WTAProfimedia
Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului de la Miami de către sportiva cehă Petra Kvitiva în două seturi, 7-5, 6-4.

Românca a fost aproape de a câștiga primul set, ratând două mingi de set la scorul de 5-4. Din acel moment Kvitova a câștigat 10 puncte consecutive și cinci game-uri la rând, preluând decisiv conducerea.

”Dacă ar fi să îmi reproșez ceva, sunt game-urile de la 5-4 pentru mine la 7-5, 2-0 pentru ea. Acolo am simțit că am scăzut puțin jocul. Ea a început să fie mult mai liberă, să joace mult mai curajos. Apoi am încercat să revin, dar a fost prea târziu. Plec cu zâmbetul pe buze, au fost două turnee bune din partea mea. Am pierdut la Indian Wells la Iga, numărul 1, iar aici la Petra, după un meci pe care cred că l-am avut în mână. Nivelul este acolo și asta îmi dă încredere pentru turneele care urmează”, a spus Sorana, pentru Digi Sport.

În urma performanței obținute în turneele de la Indian Wells (sfert de finala) și Miami (semifinală), Sorana a ajuns pe locul 41 în lume. Cea mai bună poziție ocupată de româncă în ierarhia mondială a fost locul 21, pe care l-a ocupat în august 2013. Cîrstea va rămâne a treia cel mai bine clasată româncă, după Simona Halep, locul 26, și Irina Begu, locul 38.

Accederea în semifinalele turneului de la Miami îi va aduce Soranei și un premiu constistent în bani, sportiva din țara noastră urmând a încasa un ce în valoare de 352.000 de dolari.

Următorul turneu pentru Cîrstea va fi cel de la Madrid, tot de categoria WTA 1000, care va debuta pe 24 aprilie.

În finala de la Miami, Kvitova o va întâni pe Elena Rybakina, aflată la un singur meci distanță de Sunshine Double. Kvitova este a patra cea mai în vârstă finalistă din istoria Miami Open la cei 33 de ani și 25 de zile ai săi. Sportiva din Cehia va încerca să obțină sâmbătă cel de-al nouălea său titlu WTA 1000 din carieră la cea de-a 13-a participare într-o finală. Ultimul turneu WTA 1000 câștigat de Kvitova a fost cel de la Madrid din 2018.

"Bineînțeles că sunt foarte fericită. Am așteptat destul de mult timp să ajung în finala de-aici. A fost foarte dificil, dar sunt fericită că am reușit în cele din urmă. Nu mi-am imaginat că voi ajunge în finală, sunt surprinsă și eu, chiar dacă știu că pot învinge pe oricine", a declarat Kvitova după victoria împotriva româncei.