Sorana Cîrstea, meci de vis cu Sabalenka. E în semifinale la Miami

Sorana Cîrstea a învins-o în două seturi pe Aryna Sabalenka și s-a calificat în semifinaleProfimedia
Pentru prima dată în ultimii 10 ani, Sorana Cîrstea va juca în semifinalele unui turneu WTA 1000, după ce românca, care nu a fost cap de serie, a învins-o pe numărul 2 mondial și campioana în exercițiu de la Australian Open, Aryna Sabalenka, în două seturi, 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea - Aryna Sabalenka 2-0

Sorana Cîrstea a început perfect partida și a făcut break încă din primul game, reușind să își protejeze serviciul până la scorul de 4-3.

Al optulea game a debutat cu o dublă greșeală a Soranei, care nu s-a mai putut redresa și a cedat în cele din urmă serviciul, permițându-i Sabalenkăi să restabilească egalitatea.

Jucătoarea din România a reacționat imediat și după un game extrem de disputat a reușit al doilea său break, urmând să servească pentru câștigarea setului.

A câștigat primele două puncte, dar a returnat în fileu la al treilea. Sabalenka a trimis apoi o minge în afara terenului, fiind vizibil frustrată. Sorana a servit un as și a câștigat primul set cu 6-4.

Belarusa a început ezitant actul secund, permițându-i Soranei să aibă o nouă minge de break, pe care românca a fructificat-o după o dublă greșeală a adversarei sale.

Game-ul următor a fost câștigat de Cîrstea la zero, accentuând și mai mult frustrarea din ce în ce mai vizibilă a Sabalenkăi.

Numărul doi mondial a gestionat, însă, bine presiunea și a reușit să restabilească egalitatea și apoi să preia conducerea cu 3-2.

A urmat un game extrem de disputat, în care campioana de la Australian Open a avut o nouă minge de break, care s-ar fi putut dovedi decisivă pentru soarta celui de-al doilea set, însă Cîrstea a dat dovadă de tărie de caracter și și-a apărat serviciul.

Mai mult, în game-ul următor românca a câștigat două puncte la rând pe serviciul adversarei, anulate, însă, rapid de Sabalenka. Un retur excelent a dus apoi scorul la 40-30 pentru Sorana, care a făcut din nou break-ul după o dublă greșeală a adversarei.

Și-a făcut apoi serviciul și s-a distanțat la 5-3, înainte ca Sabalenka să reducă din handicap.

Românca a servit pentru meci la scorul de 5-4 și a început cum nu se poate mai prost game-ul, fiind condusă cu 30-0 și 40-15, dar a reușit să restabilească egalitate și s-a apropiat la două puncte de victorie.

Un as i-a adus prima minge de meci, pe care Sorana a știut să o fructifice și s-a calificat în premieră în semifinalele de la Miami.

Este un turneu fabulos până acum pentru Cîrstea, care nu a pierdut niciun set în cinci partide. De asemenea, a învins-o săptămâna aceasta pe Caroline Garcia, cap de serie nr. 5 (după ce a învins-o și la Indian Wells) și pe fostele jucătoare din Top 10 Karolina Muchova și Marketa Vondrousova.

Victoria de 85 de minute în fața Sabalenkăi a fost prima ei victorie în fața unei jucătoare clasate pe primele două poziții ale clasamentului WTA.