Pegula o învinge pe lidera mondială Swiatek și ajunge în finala de la Montreal

Pegula o învinge pe lidera mondială Swiatek și ajunge în finala de la MontrealProfimedia
Jessica Pegula din Statele Unite a învins-o pe Iga Swiatek, numărul unu mondial, și s-a calificat sâmbătă în finala turneului WTA Montreal Open.

Pegula, a patra favorită, a profitat de o prestație plină de erori a polonezei Swiatek pentru a obține o victorie cu 6-2, 6-7 (4/7), 6-4 în 2 ore și 30 de minute.

Ea o va înfrunta în finala de duminică fie pe Elena Rybakina din Kazahstan, a treia favorită, fie pe Liudmila Samsonova, a 15-a favorită.

"Mă simt minunat", a declarat Pegula după victorie. "Nu există un mod mai bun de a o câștiga, nu? A fost un meci greu. Am simțit că am avut controlul.

"Dar, așa cum face numărul unu mondial și o campioană, a jucat un tenis foarte bun la sfârșitul setului doi și în setul trei. Așa că m-a făcut să merit acest lucru".

Interviu Jessica Pegula
Flashscore/WTA

Între timp, Swiatek, campioana în exercițiu la Roland Garros și US Open, a rămas cu gândul la o prestație sub așteptări, în timpul căreia și-a cedat serviciul de numai puțin de 11 ori.

Un prim set agitat a început cu cinci break-uri consecutive, înainte ca Pegula să reușească în cele din urmă să preia un avantaj de 4-2.

Swiatek a continuat să se lupte cu serviciul în game-ul următor, iar Pegula s-a văzut în curând conducând cu 0-40.

Deși Swiatek a revenit pentru a egala la doi, ea a avut din nou probleme, trimițând un forehand lung la o minge de break și oferindu-i Pegulei un avantaj de 5-2. Pegula a servit apoi pentru set, preluând un avantaj de 1-0 cu un as.

Pegula a amenințat să încheie rapid meciul în setul al doilea, servind pentru victorie la 5-4, dar și-a pierdut serviciul înainte ca Swiatek să forțeze tiebreak-ul.

Pegula a pus-o sub presiune pe Swiatek în tie-break, având un avantaj de 4-2, înainte ca numărul unu mondial să reușească cinci puncte consecutive pentru a egala meciul și a forța un set decisiv.

Cele mai importante momente ale partidei

Se părea că Swiatek a trecut peste probleme în setul final, reușind să facă două break-uri la începutul setului pentru a prelua un avantaj de 4-2.

Dar, din nou, jocul de serviciu al lui Swiatek a eșuat, iar Pegula a rezistat pentru 4-3 înainte de a face break pentru a ajunge la 4-4.

Un game de serviciu plin de încredere a dus-o pe Pegula în avantaj cu 5-4, iar americanca a obținut apoi o minge de meci când Swiatek a lovit lung cu forehandul în game-ul următor. Un alt forehand larg al lui Swiatek a consfințit victoria Jessicăi Pegula.