Lamens trece de Birrell și câștigă Openul Japoniei, primul ei titlu WTA

Suzan Lamens în acțiune la Osaka
Suzan Lamens în acțiune la OsakaNishikawa, Tomoyuki / AFLO / Profimedia
Suzan Lamens (25 de ani) din Olanda a câștigat primul său titlu în circuitul WTA, după ce a învins-o duminică pe australianca Kimberly Birrell (26 de ani) cu 6-0, 6-4 în finala Japan Open.

Ambele jucătoare au trecut de calificări pentru a ajunge în finala turneului WTA 250 de la Osaka.

Lamens, numărul 125 mondial, a început grozav și a luat primul set în doar 21 de minute.

Birrell, numărul 150 mondial, a recuperat la începutul setului al doilea, dar Lamens a revenit în avantaj și s-a apropiat de victorie.

Lamens a încheiat afacerea când Birrell a lovit un retur larg pe mingea de meci.

"Nu ar fi putut fi mai bine pentru mine și îmi place să joc aici", a declarat Lamens după meci.

Ambele semifinale au avut loc duminică dimineața, după ce ploaia a întrerupt jocul de sâmbătă.

Organizatorii Japan Open au primit o lovitură cu o săptămână înainte de începerea turneului, când Naomi Osaka, de patru ori câștigătoare a turneului de Grand Slam, s-a retras din cauza unei accidentări.

Fostul număr unu mondial s-a retras din meciul cu Coco Gauff din optimi de finală de la China Open, la începutul lunii.

Vineri, Osaka s-a retras și de la Pan Pacific Open, care are loc de luni la Tokyo.