Rusoaicele Daria Kasatkina și Mirra Andreeva ajung în semifinale în China

Andreeva este în semifinale
Andreeva este în semifinaleWu Zhizun / Xinhua News / Profimedia
Daria Kasatkina din Rusia, cap de serie numărul 5, a salvat două mingi de meci în tie-break și a învins-o pe Yulia Putintseva cu 6-4, 1-6, 7-6 (6), vineri, pentru a ajunge în semifinalele Ningbo Open din China.

Kasatkina a pierdut jocul numerelor cu Putintseva, din Kazahstan, câștigând cu nouă puncte mai puțin, bifând opt duble greșeli, comițând mai multe erori neforțate și obținând mai puține lovituri câștigătoare. Dar ea a reușit să se impună, revenind de la 4-2 în setul al treilea și de la 6-4 în tie-break în cele două ore și 41 de minute ale meciului.

Rusoaica s-a calificat în a șasea semifinală a anului, unde o așteaptă Paula Badosa din Spania, cap de serie nr. 8. Badosa a învins-o cu 6-3, 6-2 pe Beatriz Haddad Maia din Brazilia, cap de serie nr. 6.

Cealaltă semifinală o opune pe rusoaica Mirra Andreeva cehoaicei Karolina Muchova, care s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-3 în fața rusoaicei Anna Kalinskaya, cap de serie nr. 7. Andreeva a avansat după ce cehoaica Barbora Krejcikova s-a retras la scorul 7-6 (5), 3-2.

Openul Japoniei

Parcursul remarcabil al lui Aoi Ito, venită din calificări, în turneul său de debut în circuitul WTA a continuat cu o victorie cu 6-7 (8), 6-2, 6-3 în fața Evei Lys din Germania pentru a ajunge în semifinale la Osaka.

Ito, în vârstă de 20 de ani, locul 188 în lume, a fructificat șase din cele 10 șanse de break și a câștigat 64% din puncte pe primul serviciu.

În semifinale, Ito o va înfrunta pe Kimberly Birrell din Australia, care a învins-o pe Sara Saito din Japonia cu 7-5, 6-4 în 99 de minute. Birrell, clasată pe locul 150, este și ea în căutarea primei victorii într-un turneu WTA. Cealaltă semifinală va fi un meci între Diane Parry din Franța, a șaptea favorită, și Suzan Lamens din Olanda.

Parry a învins-o pe Clara Tauson din Danemarca cu 6-3, 1-6, 6-3 în două ore și 17 minute, în timp ce Lamens a avut nevoie de șase minute mai mult pentru a reveni și a trece de Ana Bogdan din România cu 4-6, 6-3, 6-3.